VSETÍN: Ve zdejší Masarykově veřejné knihovně na Dolním náměstí si čtenáři mohou vybírat nejen mezi knižními regály, ale také z bohatého doprovodného programu. Například na pravidelných čtvrtečních besedách se zájemci o literaturu seznamují se současnou prózou i poezií nebo s významnými vsetínskými osobnostmi, v rámci vzdělávání probíhá Akademický rok pro seniory, počítačové kurzy a za dětmi do knihovny přicházejí divadelní soubory s pohádkami.
Větší děti si pak mohou protáhnout tělo při zábavné hře Twister nebo se zúčastnit dětské literární soutěže O poklad strýca Juráša, letos na téma Kamarádství.
Posledním počinem na poli publikačním pak je v říjnu vydaná kniha k 700. výročí první písemné zmínky o Vsetíně nazvaná Vsetín – město a čas.
Aktivity knihovny ani tímto výčtem zdaleka nekončí. Ve třetím patře budovy, v moderním otevřeném prostoru, prezentuje nové trendy v knihovnictví Komunitní klub (K klub), který splňuje náročné požadavky propojení klasických knihovnických služeb a komunitních aktivit. Jeho součástí je hudební oddělení, čítárna, studovna a příjemně působící prostor pro děti a mládež.
Klub slouží jako místo k setkávání nejen jednotlivců, ale i zájmových skupin. Například v dopoledních hodinách sem chodí zejména školy na besedy s lektory na témata jako je prevence negativních jevů, občanská společnost, literatura nebo společenské vědy. Probíhají zde workshopy, společná veřejná čtení, Akademický rok pro seniory atd. Klub poskytuje služby všem návštěvníkům a trvale se orientuje na individuální i kolektivní práci s mladými lidmi. Je zde také možnost číst si nebo hrát nejrůznější stolní společenské hry, které si lze zapůjčit přímo u výpůjčního pultu. Odpoledne patří studentům, maminkám s dětmi či seniorům pro jejich volnočasové aktivity.
Ředitelku knihovny PhDr. Helenu Gajduškovou jsem požádala o doplňující informace:
Od kdy K klub funguje?
Komunitní klub jsme otevřeli v září 2006, kdy jsme se přestěhovali do nových prostor.
Spolupracujete s návštěvníky klubu při výběru témat na besedy?
Ano, téměř vždy je součástí vzdělávací nebo komunitní akce dotazník, který zajišťuje zpětnou vazbu. Někdy v něm najdeme i podněty k rozšíření programu, protože mládež se svěřuje s tím, co v našem K klubu ještě chybí. Velmi dobře funguje individuální kontakt knihovníka jak s mládeží, tak také s pedagogy, kteří přivádějí do knihovny školní třídy na exkurze a programy s literární, psychologickou či jinou tematikou.
Kterou skupinu čtenářů klub oslovil nejvíce?
Cíleně se K klub snaží oslovovat náctiletou mládež, pro niž je vyhovující jak prostředí, tj. volné prostory se sedacím i lehacím nábytkem, společenské hry, časopisy, tak také pocit svobody. Nejsou k ničemu nuceni, ale mohou využít širokou nabídku knihovny. Na druhé straně však přicházejí také senioři, maminky s malými dětmi – zejména na tvořivé workshopy, při nichž tak dochází k neformální mezigenerační komunikaci a k navazování vztahů.
Přijde-li do klubu více lidí najednou, neruší se navzájem?
V klubu je zvýšený ruch povolen. Na něj však navazuje klidnější čítárna a pak i uzavřená studovna, takže k četbě nebo studiu je možno využít jejího tichého a klidného zázemí.
Jak z předešlého textu vyplývá, je záběr aktivit opravdu široký. K tomu je třeba dokonalé zajištění jak po stránce personální, tak finanční…
Zřizovatelem knihovny je město Vsetín, takže financování je zajištěno z městských zdrojů. Spolupráce s městem je výborná, zástupci knihovny jsou také členy různých komisí (kulturní, cestovního ruchu, místní agendy 21), účastní se procesu komunitního plánování a všech celoměstských akcí. Z tohoto pohledu lze říci, že knihovna se stala pro město vítaným partnerem jak při organizaci nejrůznějších akcí, tak také například při podávání grantů do strukturálních fondů EU.
Knihovna sama je také velmi aktivní při získávání financí z nejrůznějších zdrojů, například jde o Ministerstvo kultury ČR, Nadaci Lívie a Václava Klausových, Open society fund, Krajský fond kultury atd. Nejedná se sice vždy o vysoké částky, ale granty nám umožňují realizovat aktivity, které bychom jinak dělat nemohli. Za všechny zmíním například projekty jako Aktivizace seniorů v komunitní knihovně, Prázdninová knihovna, Cesta knihovny ke komunitnímu centru nebo projekt Mluvící kniha.
Eva Horníčková
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?