ZLÍN: Už několik let působí ve všech krajských městech informační centra, na něž se občané mohou obracet se svými dotazy týkajícími se Evropské unie. S nadcházejícím půlrokem, kdy se ČR stane předsedajícím členem EU, zaměřují tato Eurocentra svoji činnost právě na předsednictví. Při návštěvě jihovýchodní Moravy jsme zjišťovali, jak funguje Eurocentrum Zlín a jakými aktivitami rozšiřuje kulturní nabídku města a kraje.
Nabídka podnikatelům, školám i veřejnosti
Eurocentrum Zlín je součástí sítě třinácti regionálních informačních míst, která spadají pod Odbor informování o evropských záležitostech Vlády ČR. Jeho sídlem se stal jeden z opravených pavilonů bývalého areálu závodu Svit. Základním posláním centrra je rozšiřování hlubšího poznání o Evropské unii jako takové, o různých aspektech členství České republiky v EU i o jinakosti národních kultur států „sedmadvacítky“.
Informace o evropské problematice jsou zde poskytovány široké laické i odborné veřejnosti stejně jako služby vedoucí k praktickým východiskům. Zlínský tým v rámci dvouleté existence zodpověděl přes 9000 dotazů (na místě, telefonicky nebo e-mailem), uspořádal řadu seminářů a akcí pro školy i podnikatele. Jejich tématem byly například: Europass, Program Grundtvig, Schengen, Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Životní a pracovní podmínky v EU/EHP a ve Švýcarsku, Instituce EU, Debata k 50. výročí podpisu Římských smluv, Evropský den jazyků atd.
Zlínská kancelář disponuje prezenční knihovnou, nabízí volný přístup na internetové stránky o Evropské unii, spoluvytváří znalostní databázi, vydává vlastní informační materiály a měsíčník aktualit.
Jak nám sdělila vedoucí Eurocentra Zlín Mgr. Angelika Gergelová, měsíčně navštíví jejich kancelář 300 až 400 lidí. Potvrdila také, že velmi dobře probíhá spolupráce se Zastoupením Zlínského kraje v Bruselu a se Zlínským krajem ( ZK), s nimiž Eurocentrum pořádá společné akce.
Nejen pravidla, ale i kultura EU
Kromě obecné legislativně-právní a vzdělávací problematiky se eurocentrum zabývá i organizováním kulturních programů. V rámci Evropského roku mezikulturního dialogu je to pořádání výtvarných, literárních a vědomostních soutěží pro děti, středoškoláky i studenty vysokých škol. Ty byly i součástí květnových oslav Dne Evropy, což už patří k evropským tradicím. Dalším celounijním projektem s ambicí přibližovat evropskou integraci mladé generaci, do něhož jsou zapojeny i školy Zlínského kraje, je Jaro Evropy.
Stěžejní kulturně-vzdělávací akcí posledního období byl Evropský den jazyků vztahující se každoročně k datu 26. září. Na hlavním zlínském náměstí jej letos 18. 9. slavilo kolem 3000 účastníků. Eurocentrum Zlín i spoluorganizátoři – město Zlín a Zlínský kraj – chtějí tuto prezentaci jazykové výuky organizovat pravidelně. Akce nasměrovaná hlavně na školy nabízí výměnné jazykové pobyty, umělecká cizojazyčná vystoupení, hry a soutěže pro děti, mládež i dospělé. Za dobu trvání zlínské kanceláře se již uskutečnilo kolem 15 soutěží, o které je velký zájem jak v městských školách, tak i mezi dětmi na venkově. „Vždy záleží na aktivitě a invenci konkrétních učitelů. O tematickou soutěž Cizinci, mí kamarádi byl obrovský zájem, stejně tak i o nově vyhlášenou výtvarnou a literární soutěž Srdcem i hlavou Evropy, která je tematicky nasměrovaná na předsednictví ČR a organizujeme ji ve spolupráci se Zastoupením Zlínského kraje v Bruselu," řekla A. Gergelová.
Vítězná díla budou představena ve výstavních prostorách ZK i v místnostech zastoupení ZK v Bruselu a oceněné práce budou rovněž zveřejněny ve sborníku. „V nejbližší době vyhlásíme u příležitosti českého předsednictví soutěž pro mladé regionální umělce. Proběhne ve spolupráci se zastoupeními v Bruselu ve všech českých krajích, vítěz z každého regionu bude mít možnost prezentovat své dílo v Bruselu a zviditelnit svoji tvorbu u čelných představitelů Evropské unie,“ dodala Gergelová.
Ke zvýšení povědomí o činnosti Eurocenter probíhá nyní na webových stránkách http://www.euroskop.cz/662/sekce/eurocentrum-zlin kvíz.
Ve Zlíně teď věnují pozornost poslední kulturní akci letošního roku: v týdnu od 15. do 19. 12. se pod názvem Evropské vánoční pohoštění uskuteční setkávání pracovníků EZ s dětmi. Popovídají si o tom, co Vánoce v jednotlivých zemích znamenají, jak a kdy přesně se v různých evropských státech slaví, jaké typické tradice a pokrmy tyto svátky provázejí a kdo v cizině dětem nosí dárky.
Evropa nám, my Evropě
V souvislosti s připravovaným předsednictvím ČR v Evropě chystá vláda a jednotlivé odpovědné orgány mnoho akcí, v rámci kterých se budou prezentovat i české regiony. Na různých místech Čech a Moravy jsou naplánována výjezdní zasedání ministrů EU. Doprovodným programem těchto diplomatických setkání budou tzv. Eurofestivaly, jejichž přípravu zajišťuje Úřad vlády ČR spolu se Zastoupením Evropské komise a jednotlivými kraji. Jedno z prvních zasedání tzv. Ministeriády – setkání rady ministrů práce a sociálních věcí – se uskuteční v moravských lázních Luhačovice. Jak nám sdělila vedoucí Eurocentra Zlín Mgr. Angelika Gergelová, Zlínský kraj při této příležitosti plánuje celou řadu kulturních akcí, v rámci kterých četní regionální umělci představí své vize o Evropě.
Foto, archiv Eurocentrum Zlín.
Mária Uhrinová
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.