pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor



Nový pohled na historii a kulturu „hanáckých Athén“

Hlavní budova Muzea KroměřížskaKROMĚŘÍŽ: Většina turistů má Kroměříž spojenou hlavně s arcibiskupským zámkem a barokními zahradami, ale ani zdejší Muzeum Kroměřížska nemá o návštěvníky nouzi. Ročně jich sem zavítá více než 30 tisíc, aby se seznámili s dějinami tohoto středověkého města. Nově připravovaná stála muzeální expozice "Historie ukrytá pod dlažbou města", která se má realizovat kromě jiného z dotací Finančního mechanismu EHP a finančního mechanismu Norska, chce dávný život a kulturu „hanáckých Athén“ představit moderním multimediálním způsobem.

 

Regionální muzeum s dlouhou tradicí

První muzeum v Kroměříži bylo založeno v roce 1933 a již od počátku plnilo a dodnes plní funkci regionálního centra pro soustřeďování, konzervaci a výzkum sbírkových předmětů vzešlých z archeologického, etnografického a historického zkoumání na Hané a Valašsku. Dnešní Muzeum Kroměřížska je příspěvkovou organizací Zlínského kraje a ve své hlavní budově, v tzv. Kapitulním domě na Velkém náměstí v Kroměříži, představuje dvě stálé expozice - archeologickou a přírodovědní výstavu „Příroda a člověk“ a pamětní síň kroměřížského rodáka malíře Maxe Švabinského.

Kromě toho v Rymicích u Holešova spravuje areál památek lidového stavitelství východní Hané a zámek v Chropyni. V něm jsou představeny dějiny Chropyně, lidová kultura a donedávna zde sídlil i památník dalšího místního rodáka, malíře Emila Filly, který je však v důsledku reinstalace malířova díla v Národní galerii dočasně uzavřen. V chropyňském zámeckém areálu pořádá muzeum každý druhý rok populární Hanácké slavnosti, akci zaměřenou k uchování a obnově folklorních tradic regionu. Kromě sbírkotvorné, vzdělávací a publikační činnosti připravují pracovníci muzea ročně několik krátkodobých výtvarných a didakticko-osvětových výstav. V program nezapomínají ani na školní děti a na aktivity místních kulturních aktérů. Každoročně se prezentují děti kroměřížské ZUŠ i místní fotoamatéři.

 

MK - historické sklepeníHistorie ukrytá pod městskou dlažbou

Záměr prezentovat historii Kroměříže novou ucelenou expozicí je starý už sedm let, ale cesta k jeho realizaci byla náročná. Barokní Kapitulní dům už svou kapacitou nestačil a snahy muzea získat vedlejší dům skončily bohužel také nezdarem. Proto bylo nutné přistoupit ke zcela jinému řešení, a to sestoupit do středověkého sklepení pod muzeální budovu čp. 38. Zde, na ploše 161,15 m2, v podzemí s „historickou pamětí" a jedinečnou atmosférou, chtějí autoři výše zmíněné nové expozice nazvané „Historie ukrytá pod dlažbou města" představit komplexní obraz Kroměříže. Nově koncipovaná výstava nabídne návštěvníkům historické děje i každodenní život jejích obyvatel od středověku až po raný novověk, tedy do poloviny 17. století.

Autorka scénáře a libreta, kroměřížská archeoložka Mgr. Helena Chybová, navrhla do zrekonstruovaných sklepů zcela jiný druh muzeální prezentace. Její podstatou je flexibilní expozice, kterou bude možné obměňovat a doplňovat. Základem se stane multimediální prostor s minimem psaného textu. Dispozice sklepení umožní rozdělení výstavy do několika tematických celků, které povedou diváka od pravěku přes dobu, kdy v místě byla pouhá tržní osada s několika řemeslníky, až k období budování opevněného města s vlastními výsadami a následně k jeho vrcholnému rozkvětu. O tom všem promluví předměty nalezeny při archeologickém výzkumu různých městských částí, které léta spočívaly v depozitářích. Trojrozměrné exponáty doplní audiovizuální programy na počítačích s dotykovými obrazovkami a velkoplošná projekce. Centrem a průsečíkem všeho je model Kroměříže zachycující jeho podobu z poloviny 19. století. V počítačovém programu, který nabízí „virtuální" procházku ulicemi, se divák může dovědět vše o stavebním vývoji, památkových objektech a o kulturních dějinách města. Součástí expozice bude také středověká hrnčířská pec, černá kuchyně měšťanského domu, odpadní jímka a více než tři století starý dřevěný vodovod, objevený pod dlažbou jedné z kroměřížských ulic. K „pokladům" nalezeným pod městskou dlažbou patří také doklady středověké gramotnosti, písemnosti, drobné užité umění, dekorativní kamnové kachle, mince, šperky a jiné cennosti, ukryté obyvateli města v dobách nebezpečí. Každodenní život kroměřížských měšťanů poodkryjí záznamy o jejich jídelníčku, hygieně, ale také nálezy mučicích nástrojů, dokládajících útrpné právo ve středověkém městě.

Tvůrci expozice věří, že výstava určená široké veřejnosti nabídne interaktivní využití zejména školám a mládeži a rozšíří jejich představu o životě ve středověku, kterou získali na hodinách dějepisu. Novou stálou expozici Muzea Kroměřížska „ Historie ukrytá pod dlažbou města“ doplní tištěný průvodce a publikace pojednávající o dějinách města z hlediska archeologického poznání.

 

MK - historické sklepeníExpozici pomohly peníze z fondů Islandu, Lichtenštejnska a Norska

Projekt na zbudování muzejních prostor a na vytvoření nové expozice Muzea Kroměřížska počítá s celkovým nutným objemem investičních i neinvestičních nákladů ve výši 9,2 mil. Kč. Proměna historického sklepení je hrazena z prostředků Muzea Kroměřížska, Zlínského kraje a z Programu uchování, obnovy a zpřístupnění hmotného kulturního dědictví ve Zlínském kraji, který je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem v rámci Finančního mechanismu EHP a finančního mechanismu Norska.

Vnější podobu expozici vtiskl zlínský architekt Jiří Jílek. Jeho návrhy se začaly realizovat na jaře tohoto roku a k datu naší návštěvy Kroměříže již byly provedeny potřebné stavební úpravy jako vyčištění a konzervování původního zdiva, snížení stávajících podlah, úpravy k zamezení vlhkosti, položení elektroinstalace, klimatizace, vzduchotechniky a elektronického zabezpečení. Jak nám řekla Mgr. Helena Chybová, ke konci října bylo proinvestováno již 3, 5 milionu korun. V další fázi by měly být dořešeny vstupní prostory a upraveno schodiště pro vozíčkáře. Po prostorovém uspořádání interiéru bude již následovat instalace samotné výstavy jako je montáž vitrín s exponáty a osvětlením, rozmístění informačních panelů, dioramat s kuchyní a pecí, modelu města a počítačového interaktivního vybavení. Práce se konají za plného provozu muzea a s jejich ukončením se počítá v září roku 2009.

 

Foto budovy Muzea Kroměřížska, archiv muzea.

Fotografie vizualizace architektonického návrhu zveřejňujeme se souhlasem Ing. Arch. Jiřího Jílka.

 

 

Mária Uhrinová

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024