středa
31. července 2024
svátek slaví Ignác



Festival Opera Schrattenbach představí barokní operu i Soňu Červenou

Plakát festivaluOLOMOUC: I letošní ročník festivalu Opera Schrattenbach, který se bude konat od 16. listopadu do 8. prosince, nabídne autentickou barokní hudbu a soudobá díla. Představení festivalu pořádaného Katedrou hudební výchovy Univerzity Palackého, agenturou Voor Kunst&Taal a Muzeem umění Olomouc se uskuteční v Atriu Jezuitského konviktu a v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea Olomouc.

 

Festival Opera Schrattenbach nese jméno olomouckého biskupa, kardinála a neapolského místokrále Wolfganga Hannibal Schrattenbacha (1660 – 1738), který byl velkým příznivcem umění a zejména hudby. Na zámcích v Kroměříži a ve Vyškově vybudoval divadla, v nichž byly provozovány neapolské opery i orchestrální skladby, patřil k těm, kdo se nejvíce zasloužili o uvedení opery na Moravu.

Tradičním hostitelem festivalu je olomoucký soubor Ensemble Damian vedený skladatelem Tomášem Hanzlíkem. Toto hudební těleso, tvořené převážně studenty a absolventy oborů hudební výchova a muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, vystoupí se sedmičlenným orchestrem, sedmi sólisty a dvacetičlenným sborem.

Skutečnou lahůdkou pro olomoucké milovníky klasické hudby bude jistě recitál slavné operní pěvkyně Soni Červené. Mezzosopranistka se světovým renomé se narodila roku 1925 v Praze a svou uměleckou dráhu zahájila ve Voskovcově a Werichově Osvobozeném divadle. V roce 1951 ji angažovala Janáčkova opera v Brně, v roce 1962 emigrovala do Západního Berlína a postupně hostovala na předních operních scénách Evropy.

Představení festivalu Opera Schrattenbach se mohou uskutečnit i díky finanční podpoře Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouc.

Informace o konkrétních vystoupeních najdete zde.

UMA

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nové seriály, oceněné filmy, řada dokumentů, pořady pro děti, online projekty nejen pro mladé i osvědčená zábava na sobotní rodinné večery v podobě StarDance – to vše Česká televize chystá v nadcházejícím období. Podzimní schéma zahájí minisérie Docent II hned v neděli 1. září od 20:10 na ČT1.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
30.07.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Aloise Nerudy za Filharmonii Hradec Králové.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
31.07.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024