Kniha Kde domov můj? mapuje historii české státní hymny, její recepci a význam, historický kontext doby jejího vzniku i dalšího vývoje českých zemí s ohledem na vnímání české státnosti a symboliky. Ke spolupráci na tvorbě této publikace byli přizváni specialisté z několika institucí, kteří ve svých příspěvcích nahlížejí na hymnu z různých hledisek, a čtenářům tak zprostředkovávají bohatý materiál vážící se k tomuto doposavad málo uceleně zpracovanému tématu.
Najdeme zde studie historické, muzikologické i biografické. Tato publikace vyšla pod záštitou předsedy vlády České republiky Mirka Topolánka v rámci projektu u příležitosti 90. výročí vzniku České republiky a oslav Dne české státnosti, který připadá na 28. září.
Projekt vznikl ve spolupráci místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, Úřadu vlády České republiky, Národního divadla, Národního muzea a Českého rozhlasu. Na publikaci se podíleli hudební publicista Gabriel Gössel, divadelní teoretik doc. PhDr. Jan Hyvnar CSc., muzikoložka PhDr. Markéta Kabelková a historik doc. Robert Sak.
Unikátní publikace je vydána v česko-anglické mutaci a její součástí je bohatá obrazová dokumentace včetně reprodukcí původních notových záznamů. Grafickou úpravou bylo pověřeno studio Designiq (Filip Blažek, Jan Dobeš). Ve spolupráci s výtvarníkem a sklářem Zdeňkem Lhotským realizovalo návrh limitované série 650 kusů za použití tradičního českého materiálu – skla. Samotná kniha je svázána neobvyklou knižní vazbou, díky které jsou na hřbetě vidět jednotlivé složky. Ty jsou ale potištěny, takže slova „Kde domov můj“ tvoří výrazný prvek hřbetu. Tento v České republice neobvyklý typ vazby nejen přitahuje pozornost, ale zároveň technicky umožňuje snadné zavěšení knižního bloku do skleněných desek.
Kompaktní disk s nahrávkou je skryt v deskách, a tvoří tak nedílnou součást publikace. Publikace je vydána v česko-anglické mutaci a její součástí je bohatá obrazová dokumentace včetně reprodukcí původních notových záznamů apod. Běžné provedení v nákladu 3350 kusů je bez skleněného přebalu. Publikaci lze zakoupit ve vybraných knihkupectvích a prodejnách Národního muzea a Českého rozhlasu.
Sbor opery Národního divadla v doprovodu orchestru Národního divadla pod vedením světoznámého dirigenta českého původu Jiřího Bělohlávka nastudoval novou nahrávku české státní hymny. Pod citlivým vedením dirigenta se zrodily čtyři provedení české státní hymny.
Ženský sólový zpěv v podání Kateřiny Kněžíkové, mužský sólový zpěv v podání Adama Plachetky, sborový zpěv Sboru opery Národního divadla a orchestrální provedení Orchestru Národního divadla. Disk s nahrávkou tvoří nedílnou součást publikace Kde domov můj?
Spolu s nahrávkami orchestru a interpretů Národního divadla disk nabízí také některé historické nahrávky. Ukázky najdete zde.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.