pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Vědecká konference: Češi v Bulharsku

PRAHA: Základním tématem mezinárodní vědecké konference,

která se koná 6. a 7. října v pražském hotelu Olympik je

Úloha české inteligence ve společenském životě Bulharska po jeho osvobození.

 

Referáty přednese více než dvacet přihlášených účastníků z Bulharska a České republiky, jednotlivá zasedání a diskuse začínají v 09:00 a ve 14:00.

 

Jedním z cílů konference je vyjádřit obdiv k činnosti značné skupiny českých intelektuálů, kulturních pracovníků a podnikatelů, kteří se po osvobození Bulharska v roce 1878 vydali do země k "bratrům Slovanům", aby jim pomohli vytvořit novou státní administrativu a vybudovat do té doby nerozvinutý místní průmysl.

Dalším cílem konference je představit široké české veřejnosti přínos českých odborníků v oblasti vzdělání, vědy, umění, kultury a průmyslu, jejichž jména se zařadila mezi zakladatele moderního bulharského státu.

Pro zajímavost vzpomeňme jen několika jmen: prvním ministrem školství obnoveného Bulharska se stal profesor dějepisu a první novodobý bulharský historiograf Konstantin Jireček, zakladateli bulharské archeologie byli bratří Hermenegild a Karel Škorpilovi, moderní pivovarnictví v Bulharsku rozkvetlo zásluhou bratří Jiřího a Bohdana Proškových.

 Jan (Ivan) Václav Mrkvička založil v Sofii Státní kreslířskou školu, na jejímž základě vznikla pozdější umělecká akademie. Vedle něj působil i Jaroslav Věšín, který maloval zejména vojenské a venkovské výjevy (viz obrázek). Jaroslav Věšín: Koně, 1898

Na výtvarné podobě prvního státního znaku Bulharska, bankovek či známek se podílel Alfons Mucha.

Jedním z prvních režisérů a dramaturgů nově otevřeného Národního divadla v Sofii se stal Josef Šmaha.

Pro mnoho českých hudebníků, učitelů a univerzitních profesorů, kteří milovali Bulharsko, se nově zrozený stát stal druhým domovem.

Kontakt pro zájemce o účast: Bulharský kulturní institut

e-mail: bki@bki.cz  

tel.: 603 103 928

 

UMA

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024