ČESKÝ KRUMLOV: O prvním říjnovém víkendu se koná nultý ročník Festivalu barokního umění Český Krumlov. Smyslem přehlídky, kterou pořádá Kruh přátel Pohádkového domu, barokních umění a řemesel a soubor Hofmusici, je oživit historické prostory města různými uměleckými formami doby baroka. Co si pod tím můžeme představit? Cílem přehlídky je propojit autentický prostor s přiměřeným druhem dobového umění: opera se tedy bude hrát v barokním divadle, chrámová hudba zase v klášterním kostele.
V zámeckém barokním divadle se v pátek 3. 10. 2008 v 19 hodin rozezní nově objevená opera Antonia Vivaldiho „Argippo“. Mistr barokní opery sepsal toto své dílo v Praze na podzim roku 1730, a také její provedení s největší pravděpodobností sám řídil. Opera byla dosud známá pouze z dobového tisku libreta uloženého v pražské Národní knihovně, ale na konci loňského roku se cembalistovi a dirigentovi Ondřeji Mackovi podařilo nalézt v bavorském Řezně podstatnou část tohoto pohřešovaného díla. Novodobá světová premiéra Vivaldiho opery se uskutečnila v podání českého souboru barokní hudby Hofmusici za řízení právě Ondřeje Macka 3. 5. 2008, v den, kdy uplynulo 330 let od narození jejího autora. Další repríza "Agrippy" se uskuteční v zámeckém divadle, právě v rámci Festivalu barokního umění v Českém Krumlově, 3. října 2008 od 19 hodin.
Dalším bodem festivalového programu je sobotní koncert chrámové hudby od 17 hodin, který se bude konat v prostorách běžně nepřístupného Klášterního kostela Božího těla. Členové Hofmusici představí dosud nepublikované skladby vrcholného baroka (Antonio Caldara, Georg Reutter, Johann Joseph Fux) dochované v českokrumlovském zámeckém archivu.
V následných ročnících by se měl festival rozšířit o další akce v různých historických prostorách města a zámku Český Krumlov (Maškarní a Zrcadlový sál na zámku, letohrádek Bellárie v zámecké zahradě, zámecká kaple, Prokyšův sál na Prelatuře aj.).
Podrobnější informace o znovu nalezené opeře i programu festivalu najdete na: argippo.hofmusici.cz
TZ/uma
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.