ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: Že je valašský rodák Jindřich Štreit světově uznávaným fotografem, dosvědčuje i zájem o jeho výstavy Síla paměti, která probíhá od konce srpna v sále Společenského domu. Výstava vypovídá o starých lidech, zachycuje nevšedním tvůrčím a osobitým pohledem úsměvné i smutnější okamžiky jejich často nelehkého života. Výtěžek výstavy přispěje Charitě na vybudování nového charitního domu a autor výstavy Jindřich Štreit naopak vyzdvihuje přínos Charity pro jeho fotografické dílo.
Díky ní totiž mohl navštívit i místa, kam by bez její pomoci neměl přístup. Již mnoho let svým dílem podporuje i humanitární a sociální projekty, a také hovořil o svém vztahu k Rožnovu a okolí, které je jeho „srdeční záležitostí“. Jindřich Štreit pochází ze Stříteže nad Bečvou a velmi rád a často se vrací do krajiny, kde má rodinu a přátele.
Výstava fotografií byla podpořena z Fondu kultury Zlínského kraje. Dosud ji navštívilo již téměř 500 lidí, mezi vzácnými hosty byli také hejtman Zlínského kraje pan Libor Lukáš, náměstek hejtmana pro školství Josef Slovák a pražský primátor Pavel Bém. Nejvzdálenější návštěvníci byli až z USA.
O tom, že výstava zanechala v návštěvnících hluboký dojem, vypovídají i tato niterná vyznání z návštěvní knihy: „Dojala mě úcta ke stáří a hluboká lidskost výpovědi o jeho důstojnosti.“ „Jsem již starý občan R.p.R. a vzpomínky takto zachycené mě chytly za srdce.“ „Líbí se mi, že se nejedná o strojené fotky.“ A stručně, leč výstižně nakonec: „Štreit nezklame nikdy!“
Výstava potrvá už pouze do neděle 14. září 2008. Na závěr v 16.00 hodin promluví rožnovský farář P. Jiří Polášek a zazní ještě několik písniček u cimbálu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.