středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



V Jaroměři se připravuje Muzeum kouzelnictví

JAROMĚŘ: Nedaleko starého koupaliště na řece Úpě vzniká Muzeum kouzelnictví - první svého druhu u nás. Jde o dřevěnou stavbu a náklady na výstavbu se pohybují v řádu statisíců korun. Členové Magické lóže Michala Siloráda Patrčky chtějí část prací provést svépomocí. Navíc objekt vzniká na pozemku jednoho z členů o.s. Za výstavbou muzea zaměřeného na kouzla a kouzelnictví stojí nestor českých kouzelníků Jaroslav Zachar z Jaroměře (81 let), který stavbu i převážně financuje.

Občanské sdružení Magická lóže M. Siloráda Patrčky bylo založeno v dubnu 1990 v rámci Českého magického svazu. Zatím je jeho členy necelá dvacítka kouzelníků. M.S. Patrčka (1787 - 1836), jehož jméno o. s. nese, je patronem českých kouzelníků, byl prvním principálem kouzelného divadla, kočovným komediantem, spisovatelem atd. Občanské sdružení  mimo jiné pořádalo v roce 2004 v Jaroměři Evropský festival magie.

Myšlence na vznik muzea předcházela řada putovních výstav, jejichž nevýhodou bylo nemálo zničených exponátů. Budoucí provozovatel se původně snažil získat vhodné prostory od zdejší radnice, to se ale nepodařilo, neúspěchem skončila i žádost o příspěvek na výstavbu potřebného nového objektu. Zařízení bude po dokončení vlastnictvím zmíněmého o. s. , které je také bude provozovat. Má být slavnostně otevřeno v letním období roku 2009.

Expozice bude rozdělena do tří částí. První přiblíží základní pojmy, vysvětlí rozdíl mezi magií a kouzelnictvím. Druhá se zaměří na historii kouzelnictví - k vidění bude např. kolekce 35 unikátních historických plakátů doplněná těmi novějšími, představeni budou přední mistři magie a kouzel, používané rekvizity. Poslední část bude patřit Jaroslavu Zacharovi, který získal řadu kouzelnických ocenění. Kouzelnictví se věnuje od mládí a během let soustředil mnoho historických sbírkových předmětů. K vidění budou i jeho magické práce. Pro návštěvníky se připravuje i promítání nahrávek světových kouzelníků. Součástí muzea se stane knihovna se studovnou. Muzeum má být odborným i rekreačním zařízením kouzelníků.

 ev

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024