středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Jak se dříve podnikalo na Valašsku

Foto E. Stejskalová: Vernisáž výstavy si nenechal ujít ani ředitel ÚP Vsetín M.Mrázek a emeritní ředitel vsetínské průmyslovky M.DrlíkVSETÍN: Od července je možné navštívit unikátní stálou expozici, která mapuje historii podnikání na Valašsku od středověku až do poloviny 20. století. Je umístěna v nově otevřených Maštaliskách – dominantě vsetínského Horního náměstí. Tento zrekonstruovaný objekt s bohatou historií (panský šenk a panský dům, zemědělská usedlost s maštalemi, cholerová nemocnice, škola či dokonce výrobna rakví) dnes slouží jako zázemí pro zdejší podnikatele, a tak je expozice na tom správném místě.

Jednadvacet výstavních panelů přináší informace o cechovní výrobě, živnostech, domácí výrobě, stavebnictví, dopravě a pod., ale i dobové fotografie a dokumenty. „Materiály, které jsem získala, ukrývají spoustu zajímavostí ... Například pod Hrbovou, v prostoru kolem dnešní ulice 4. května, se nacházel panský dvůr, pivovar, cukrovar, Thonetka, lihopalna, sodovkárna, kablovka a další,“  říká spoluautorka výstavy Irena Horešovská.

Kromě toho se však lidé mohou z této expozice, kterou texty vybavil její spoluautor a vsetínský historik PhDr. Ladislav Baletka, dovědět další podrobnosti. Například, že prvním známým obyvatelem města Vsetína, o němž existuje doklad z roku 1516, byl kovář Toman, že nejstarší cech vytvořili patrně řezníci, jichž bylo na území Vsetína v roce 1666 hned devatenáct, nebo že ojedinělým oborem v oblasti domácí výroby bylo zhotovování spon z perleti pro lidové oblečení. Zajímavostí také je, že silnice se ve Vsetíně poprvé začaly válcovat až v roce 1911 a v roce 1927 už v jeho ulicích jezdilo 33 osobních a 10 nákladních aut, 22 motocyklů a že v tomtéž roce zahájil dopravce Jaroslav Vaněk pravidelnou autobusovou dopravu ze Vsetína do Vizovic...

Expozice bude otevřena v pracovní dny od 8 do 16 hodin.

Bližší informace na tel. 571 491 564, mobil: 737 019 667, e-mail: eva.stejskalova@mestovsetin.cz.

E. Horníčková

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024