středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Ke kořenům s letním Festivalem uprostřed Evropy

Kořeny - doteky - proměny zní motto letošního 17. Festivalu uprostřed Evropy, kterým od 15. června do 3. srpna ožijí uměním desítky míst podél tři sta kilometrů dlouhého úseku severozápadní česko-německé hranice. Mezi bavorským Tirschenreuthem, Karlovými Vary, Ústím nad Labem a saskými Drážďany nabízí tato pestrá multikulturní přehlídka klasickou, etnickou, jazzovou hudbu, divadlo, poezii i výtvarné umění.

V městských i odlehlých architektonických skvostech pohraničí vystoupí slavní umělci a soubory rozličných národností, mezi jinými houslisté Fabio Biondi, Ivan Ženatý a Mira Wangová, hobojista Albrecht Meyer, trumpetista Ernie Hammes, loutnista Joachim Held, soubor Europa Galante, Musica Angelica Baroque Orchestra Los Angeles, Dresdner Kapellsolisten nebo světoznámá francouzská jazzová formace Hadouk Trio. "Hvězdy světových pódií představí ve svých programech témata, která vycházejí z jejich vlastních kulturních kořenů, ale také doteky s dalšími kulturními okruhy a z nich vyplývající proměny," říká intendant festivalu Thomas Thomaschke, sám operní pěvec a profesor hudby. Na své si také letos přijdou milovníci virtuozní interpretace klasické staré hudby i moderních experimentů, duchovních koncertních meditací, magického folkloru i jazzu. Tak, jako je středoevropský kulturní prostor určován dědictvím antiky, židovství, křesťanství i lidových tradic vycházejících z mytologie jednotlivých evropských zemí i jejich jedinečným propojováním. Tradiční programová řada festivalu Genius loci otevře milovníkům umění působivá historická i přírodní koncertní místa. Řada Fórum mladých přivedla do regionu mladou hvězdu světového jména Sol Gabettovou z Argentiny, sestry Baibu a Laumu Skrideové z Lotyšska, vynikajícího českého hobojistu Viléma Veverku nebo pěvecké talenty z Fojtska Annett Fritschovou s Martinem Hässlerem (Louny 17. 7., kostel sv. Mikuláše).

V Karlovarském kraji zahájil festival ve čtvrtek 19. 6. mladý sólový pozounista Frederic Belli z Baden-Badenu s varhaníkem Markusem Rupprechtem v chebské Kláře, skvostné Dvořákovy Biblické písně provedl orchestr Virtuosi di Praga a sólisté v chrámu na Chlumu Svaté Maří (21. 6.), mladý virtuozní soubor KlangZeitRaum (Zvuk-čas-prostor) z Lipska rozezněl hudbou barokních mistrů s dobovými nástroji hrad Loket (22. 6.) a kostel Zvěstování v Ostrově bude hostit severskou karelskou hudbu finského souboru Suden Aika (13. 7.).

V parkovém pavilonu pramenů ve Františkových Lázních zahraje na dobové nástroje klasicistní díla Mozartova a Myslivečkova orchestr Salzburger Hofmusik (14. 7.), na nádvoří sokolovského zámku zazní písně o snech ze všech kontinentů v podání renomovaného berlínského ansámblu Aquabella (20.  7.), kaple zámku v Bečově zazní soudobou meditativní hudbou pro harfu a violoncello (26. 7.) a v karlovarském chrámu svaté Maří lidé zažijí koncert slavného lucemburského trumpetisty Ernieho Hammese s varhaníkem Mauricem Clementem.

 Kompletní program i předprodej vstupenek je k dispozici v obvyklých předprodejích a na internetové adrese www.festival-mitte-europa.com.

Pořadatelé přejí všem přátelům festivalu inspirující a vzrušující kulturní zážitky a setkávání na XVII. ročníku Festivalu uprostřed Evropy – Mitte Europa. V Ústeckém kraji zahájil festival v úterý 17. 6. dámské strunné Duo Galante na zámku v Trmicích a pokračoval mimo jiné 18. 6. Severočeskou filharmonií s klarinetistou Šaronem Kamem v teplickém domě kultury a 24. 6. mladým komorním triem Klangzeitraum (Zvuk-čas-prostor) v chomutovském barokním Špejcharu.

Na středověký Nový hrad v Jimlíně míří soubor alpské hudby Ostrachtaler Seitenmusik (29. 6.) a na zámek Velké Březno barokní soubor Duo la vigna (16. 7.).

V ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie zahraje 4. 7. šarmantní ženský akordeonový kvartet z Berlína, chrám cisterciáckého kláštera v Oseku rozezní 6. 7. světoznámí britští King´s Singers, v děčínské synagoze vystoupí 13. 7. s židovskou chrámovou i folklórní hudbou Synagogalchor z Lipska a teplický kostel svatého Jana Křtitele hostí 21. 7. špičkový britský ansámbl barokní hudby Concert Royal.

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024