pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Skleněný palác láká

KROMĚŘÍŽ (29,9 tis. obyv.): Město nazývané hanáckými Athénami, je známé především jako město studentů a památek. Zdejší komplex zahrad a zámku byl v prosinci 1998 zapsán do listiny světového dědictví UNESCO. V Kroměříži však najdeme zdařilé stavby s daleko pozdější dobou vzniku. Patří k nim i Dům kultury, příspěvková organizace zřizovaná městem. Dům kultury (DK) byl v Kroměříži uveden do provozu v roce 1963 a v jeho těsném sousedství tehdy ještě působilo i letní kino. Povodně, které Moravu zasáhly v létě 1997, se na stavu budovy bohužel neblaze podepsaly. Stavba byla tehdy staticky narušena, a tak havarijní výměr přikázal její zpevnění. V této chvíli se město muselo rozhodnout zda objekt opraví, či zbourá. Naštěstí zvítězila první alternativa, proběhla architektonická soutěž a v roce 2002 zahájily první práce.

Opravy rozdělené do etap – finanční nutnost

Rekonstrukce objektu DK zatím stála přes 152 miliony Kč, z toho 64,25 milionů činila dotace ze státního rozpočtu. Zlínský kraj opravy DK finančně nepodpořil. V roce 2002 byly podchyceny základy a proběhlo statické zajištění za 11,328 mil. Kč (z toho dotace 11 mil. Kč), v roce 2003 následovalo rozšíření provozního zázemí. Vznikla tak zadní přístavba za 15,657 mil. Kč (z toho dotace 10 mil.  Kč).

V dalším roce se uskutečnila rekonstrukce plynové kotelny v ceně 4,651 mil Kč. V letech 2004 a 2005 byla vybudována ještě jedna přístavba – administrativní část – a nové sociální zařízení, to vše za 36,827 mil. Kč (z toho dotace činily 15 mil. Kč). V letech 2005 a 2006 přibyla restaurace a víceúčelový sál v boční přístavbě za 41,815 mil. Kč (z toho dotace 8,25 mil. Kč). A konečně roky 2006 a 2007 znamenaly rekonstrukci staré budovy. Jednalo se o vstupní část, prosklené stěny a o rozvody inženýrských sítí. Náklady dosáhly téměř 42 mil. Kč (z toho dotace 20 mil. Kč).

„Letos nás čeká oprava požární signalizace v ceně něco málo přes 1 milion Kč,“  plánuje Ing. Josef Koplík, vedoucí odboru rozvoje města MěÚ Kroměříž, a dodává: „Až se nám podaří získatdalší finanční prostředky ze státního rozpočtu nebo z fondů EU, zahájíme další etapu. Celá rekonstrukce skončí, až dořešíme některé stavební úpravy prostranství před DK a v technickém zázemí. Jde zejména o šatny pro účinkující, vzduchotechniku, elektroinstalaci, rozvody topení, sadové úpravy, kašnu před objektem. Projektovou dokumentaci máme již zpracovanou. Rozpočtové náklady jsou kolem 60 mil. Kč a realizace by měla proběhnout maximálně ve dvou etapách.“ 

DK získal stolařské dílny, kulisárnu a malý sál využívaný zejména na kurzy a pohybové aktivity, dále kanceláře, terasu s malým salonkem. Významným přínosem se stalo vybudování hudebního sálu pro 200 lidí a s výbornou akustikou. Slouží také pro vystoupení tzv. malých forem. Úpravou prošla i pokladna a sklad. Letní kino, poškozené při povodních, již obnoveno nebylo.

Rozšíření nabídky

„Provedené opravy umožnily získat DK nejen důstojné pracovní zázemí, ale zejména přinesly nové prostory vhodné k pořádaní dalších kulturních programů. Lidé si oblíbili např. besedy u cimbálu, taneční pro dospělé, menší hudební formy. Nyní disponujeme společenským, divadelním a hudebním sálem a řadou kluboven. Výhodou je i možnost pořádat dvě akce současně. Díky dvěma samostatným vchodům se totiž naši návštěvníci navzájem nesetkávají. Předností je i kompletní bezbariérový přístup v celém objektu,“ pochvaluje si ředitel DK Mgr. Vlastimil Dvořák. A v neposlední řadě dům kultury využívá řadu kluboven, v nichž se konají jazykové a pohybové kurzy, taneční aktivity a společenské akce komornějšího charakteru, v přízemí Posádkového domu, který se jako součást bývalých Žižkových kasáren stal majetkem města.

Od zájmové činnosti po významné akce

V Kroměřížském kulturním domě nachází zázemí 14 kroužků a souborů. Například Fonoklub, Fotoklub, Klub amatérského filmu, dechový orchestr Kroměřížanka, divadelní soubor Nezávislá scéna či loutkářský Říše loutek. Všem město poskytuje cílené dotace, které procházejí přes rozpočet DK, jehož součástí jsou i příjmy ze vstupného. Soubory zdarma vystupují na všech akcích pořádaných městem a DK. Jednou z nich je Mezinárodní tematická výběrová soutěž neprofesionálního filmu a videotvorby o umění, animované tvorby, videoartu a experimentů ARSFILM Kroměříž, která byla původně profesionální, a jednak mezinárodní filmové přehlídky Seniorforum, která je zas omezena věkem účastníků. Zaměstnanci DK se také podílejí na Mezinárodním festivalu vojenských hudeb, který pořádá Armáda ČR spolu s městem Kroměříž. Maskot festivalu

Na letošním již 15. ročníku, který se uskuteční v srpnu, se představí dechové orchestry z celého světa. Ty se pak na závěr vždy sejdou na Velkém náměstí ke společnému monstrkoncertu.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024