ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: Zřejmě nejrevolučnější změnu v oblasti městské kultury v tomto miléniu čeká rožnovské kino Panorama. To v příštích letech nahradí moderní víceúčelové kulturní centrum (VKC). Rozhodnutí radních předcházela zdlouhavá jednání, během nichž se formovaly představy o tom, jak by vlastně mělo VKC vypadat.
„Každý architektonický a stavební počin má několik fází svého vývoje, během kterých dílo vzniká, a na základě kterých jej pak dlouhodobě a spokojeně užívají lidé, pro které byl vytvořen – v našem případě tedy převážně občané města. Na začátku je úvaha, nápad vznikající nejčastěji z obecné potřeby. V určitém momentu je ovšem verbální vyjádření nedostačující, jelikož v lidské rozdílnosti si každý udělá jinou představu. Tady přichází ten vhodný a správný okamžik, pro uchopení myšlenky a její ztvárnění do virtuální budovy, protože jen smyslově vnímatelný výstup nás může posunout blíže k vytyčené metě a ukázat, jestli jdeme správným směrem,“ objasnil smysl architektonické soutěže městský architekt Aleš Jílek.
Kino je v letošním roce svědkem již druhé radikální změny. V loňském roce se s ním po dlouhých desetiletích rozloučila Vlasta Nováková a novým provozovatelem se stal T klub – kulturní agentura. Právě spojení kina a T klubu přineslo zrod myšlenky na VKC.
„Kino samo o sobě je již řadu let v kritickém stavu. Prováděly se v něm vždy jen nezbytně nutné opravy v případě, že hrozily havárie,“ vysvětlila Vičarová.
T klub – kulturní agentura spoustu let pořádá nejrůznější kulturní akce. Přímo v její budově sice funguje malý sál, svou kapacitou je však dle slov Vičarové nevyhovující pro pořádání větších akcí. Ty se pořádají zejména v sále Společenského domu a v restauraci Harcovna, kde však musí agentura platit nájem. Ani tyto prostory však nejsou zdaleka vyhovující. „Pro akce, které pořádáme, nemají tyto prostory z dlouhodobého hlediska dostatečné technické ani kapacitní zázemí. Rovněž podmínky pro účinkující nejsou zcela vyhovující. Velmi ošidné je i to, že jsme prakticky neustále odkázáni na libovůli vlastníků těchto prostor a platíme nájem. Nedávno například nemohl divadelní soubor gymnázia odehrát své představení, protože elektrárenská společnost odpojila sál od přívodu elektřiny a my jsme to nemohli nijak ovlivnit,“ řekla Vičarová.
V moderní víceúčelové budově najde své útočiště kromě kina také Městská knihovna a poputují sem i pracovníci T klubu – kulturní agentury včetně redakce Spektra Rožnovska. Knihovna získá díky větším prostorám hudební oddělení a učebnu výpočetní techniky. Sál poslouží nejen k promítání filmů, ale také pro pořádání koncertů a divadelních představení. V budově by měla vzniknout rovněž výstavní galerie, která v Rožnově doposud chybí. Na své si přijdou také vyznavači méně formální kultury – naleznou zde kavárnu a hudební klub. Počítá se také s klubovnou pro neziskové organizace, kde se budou moci jejich členové scházet. Na tyto požadavky by měla reflektovat vítězná studie.
Na vybudování takto pojatého VKC bude podle prvotních odhadů nutná částka kolem 110 milionů korun. „Je třeba zdůraznit, že se jedná skutečně o odhad. Teprve až na základě konkrétní studie bude možné vykalkulovat skutečné náklady,“ sdělil Jan Kučera z oddělení projektového řízení MěÚ Rožnov. Třetina přitom připadá na vybudování knihovny, zbývající část na víceúčelové centrum. Podle slov Kučery je čistě na uvážení architektů, zdali využijí stávající budovu, nebo navrhnou postavit zcela novou.
Výměra pozemku, na němž by mělo VKC stát je zhruba 5000 m². Město nežádá nápady architektů zadarmo. Na soutěž uvolnilo 325 tisíc. „Vítěz získá 150 tisíc,“ potvrdil Kučera s tím, že studie umístěná na druhém místě získá 75 tisíc, na třetím pak 50 tisíc.
Provoz kina to v letošním roce nejspíš nijak nepoznamená. „Studie vyhodnotíme na podzim, poté budeme muset zpracovat projektovou dokumentaci pro změnu územního rozhodnutí. Žádost o dotaci podáme až v roce 2009. Na projekt je možné získat až 85 % finančních prostředků z EU,“ informoval Kučera.
Protože se jedná o velký projekt, zorganizovaly dotčené organizace ve spolupráci s vedením radnice veřejné diskusní fórum, které se odehrálo 4. června, příhodně v kině Panorama.
Zde mohli občané města vyjádřit svůj názor na projekt, popřípadě se dotázat na věci související s VKC přímo těch nejkompetentnějších.
„Rožnov má velký a nedoceněný kulturní potenciál. Navštěvuji velkou spoustu kulturních akcí, ale tyto nikdy nevyzní tak, jak by měly. Vždy jim něco chybí. Ať už jde o ozvučení či reprezentativnost prostor, jinými slovy o zázemí. Jak účinkující, tak návštěvníci akcí si VKC zaslouží,“ je přesvědčena místostarostka města Markéta Blinková.
Lukáš Martinek
Pozn. redakce: Výstavbu VKC v Rožnově pod Radhoštěm nepustíme ze zřetele a průběžně budeme naše čtenáře informovat o tom, jak se daří záměr realizovat.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.