pátek
23. srpna 2024
svátek slaví Sandra



Otevřené prohlášení Uměleckohistorické společnosti v českých zemích

Uměleckohistorická společnost v českých zemích (UHS) upozorňuje kulturní veřejnost na alarmující situaci, ve které se nachází několik významných českých muzejních a galerijních institucí. Prohlášení, které bylo vydáno 31. března 2008 se týká Galerie hlavního města Prahy, Muzea hlavního města Prahy a objektu jezuitské koleje v Kutné Hoře, kde má být umístěna sbírka Českého muzea výtvarných umění.

Otevřené prohlášení Uměleckohistorické společnosti v českých zemích ze dne 31. 3. 2008:

Uměleckohistorická společnost v českých zemích pokládá za svoji povinnost upozornit kulturní veřejnost na alarmující situaci týkající se osudu několika významných českých muzejních a galerijních institucí:

Jak je možno zjistit z internetových stránek společnosti Cultropa, vypracovala tato společnost už v roce 2006 z iniciativy Odboru kultury a památkové péče magistrátu hl. města Prahy ve spolupráci s manažerskou konzultační firmou LogicaCMG projekt sloučení samostatných, mimořádně úspěšných a navíc zcela odlišných institucí - Galerie hl. města Prahy a Muzea hl. města Prahy.

Dne 5. 3. 2008 Výbor pro kulturu a volný čas záměr tak, jak ho specifikoval projekt této komerční společnosti, která mimo jiné má v oblasti poradenství pro problematiku galerijního provozu monopolní postavení v České republice, schválil. Ke sloučení má dojít 1. 1. 2009.

Ani širší kulturní veřejnosti, ani organizacím jako je Uměleckohistorická společnost, a dokonce ani zaměstnancům obou institucí není známo, kdo inicioval sloučení těchto dvou institucí, jaká byla jeho profesní způsobilost, a hlavně proč tento nápad vůbec vznikl, resp. jaká je za ním odborná a ekonomická rozvaha. Absurdnost tohoto projektu i jeho realizace, která se v podstatě děje v utajení, oprávněně vzbuzují podezření, že nejde o nic jiného, než o soukromé zájmy některých lobistických skupin na Magistrátě hl. města Prahy. Např. post generálního ředitele tohoto molochu bude jistě velmi lukrativní. Uměleckohistorická společnost proto vyzývá zastupitelstvo hl. města Prahy, aby tento záměr bezodkladně zrušilo, a to proto, že postrádá jakoukoli konstruktivní logiku - nebere v úvahu specifika obou institucí ani výsledky jejich odborné práce. Likvidace samostatné existence Galerie hl. města Prahy, jejíž profesní prestiž má mezinárodní parametry, by byla výsměchem jejímu dlouhodobě budovanému programu, jímž je konfrontace výstav současného umění s výstavami, které jsou výsledkem původních uměleckohistorických průzkumů zatím nedostatečně zpracovaných etap a osobností českého moderního umění. Současně by se také stala varovným signálem o oficiální české kulturní politice doma i pro partnerské instituce v zahraničí. Mimořádný je i potenciál Muzea hl. města Prahy, které se od svého založení v 80. letech 19. století sbírkotvorně i svými aktivitami zaměřuje výhradně na dějiny Prahy. Protestujeme zároveň proti nepřijatelnému manipulování s objektem jezuitské koleje v Kutné Hoře, který byl po restituci zámku v Nelahozevsi přidělen Ministerstvem kultury k rekonstrukci a posléze ke zřízení stálé expozice Českému muzeu výtvarných umění.

ČMVU má sice sídlo v Praze, ale pro stálou expozici svých jak známo kvalitních a v mnoha případech unikátních sbírek dodnes nemá žádný prostor. Ve finále příprav realizace stálé expozice ČMVU objednal Středočeský kraj zcela ex post nové vyhodnocení projektu komplexní revitalizace kutnohorské Jezuitské koleje vypracovaného týmem ČMVU, a to opět - jak jinak - u výše zmiňované monopolní společnosti Cultropa. Její účelově negativní a z odborného hlediska zcela nepravdivé hodnocení sbírkového fondu a aktivit galerie nyní slouží jako argument pro úvahy o změně plánovaného využití objektu a jeho nabízení institucím zcela jiného typu. Vše se navíc děje za zády ČMVU. Upozorňujeme, že Uměleckohistorická společnost už protestovala proti této nekompetentní manipulaci, a to u všech členů Rady Středočeského kraje, a také o situaci informovala ministra kultury České republiky. Ve výsledku však zcela bezvýsledně! Dalším nedávným aktem Středočeského kraje bylo naopak zřízení komise, která má kontrolovat aktivity ČMVU. Kromě jiného její personální složení ukazuje na jasný střet zájmů. Je příznačné, že je v ní opět zastoupen - ostatně stejně jako např. v grantové komisi pražského magistrátu, ředitel konkurenční Národní galerie Milan Knížák, členem je taktéž ředitel firmy Cultropa dr. Ladislav Kesner Jr. O dalších členech nejsme informováni. Takové, smyslu původního ministerského záměru odporující, a vysloveně netransparentní jednání znovu vede k úvahám, že za ním stojí zájmové skupiny, jejichž hlavním cílem sotva bude zkvalitnění kulturního vědomí veřejnosti.

Naléhavě se proto obracíme na kulturní veřejnost a novináře, aby neredukovali svoji aktivitu ve prospěch kultury pouze na problematiku divadel a grantové politiky, ale aby požadovali po našich politických představitelích rozsáhlou revizi jejich destruktivní kulturní politiky vcelku.

Postrádáme spolupráci politické reprezentace s věrohodnými představiteli příslušných oborů, kteří by měli být nestrannými konzultanty nových záměrů, a stejně tak i členy výběrových komisí při obsazovaní míst ve všech kulturních institucích, tedy i těch, které jsou zaměřeny na dějiny a výtvarné umění. Právě v této sféře začínáme být bezmocnými svědky totálního propadu na kulturní periferii. Žádáme zároveň Magistrát hlavního města Prahy a Radu Středočeského kraje, aby zveřejnily a zdůvodnily své záměry týkající se Galerie hl. města Prahy, Muzea města Prahy a Českého muzea výtvarných umění.

V Praze, 31. března 2008

PhDr. Marie Klimešová Ph. D., předsedkyně Uměleckohistorické společnosti v českých zemích

Kontakt: Uměleckohistorická společnost v Českých zemích Ústav dějin umění AV ČR Husova 4 110 00  http://www.dejinyumeni.cz

Zdroj: http://www.proculture.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024