středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Přednáškový cyklus AVU

V letním semestru 2008 pokračuje na Akademii výtvarných umění v Praze v pořadí již třetí řada přednášek mladých umělců a teoretiků, kteří jsou zváni, aby hovořili o vlastní práci. Cyklus je určený studentům, akademické obci i širší veřejnosti. První březnová přednáška uvede konceptuální tvorbu významné slovenské umělkyně Denisy Lehocké v podání umělce a kurátora Borise Ondreičky a teoretika Víta Havránka. Následující termín je věnován hudebnímu duu Lubomír Typlt — Ondřej Anděra ze skupiny WWW, v jejíchž vizuálně pojatých klipech ožívají postavy z Typltových obrazů.

Exkurs do zahraniční scény doplní mexický videoartista a performer Enrique Ježik a holandský multimedialista Erik Olofsen, kteří se na podzim představí samostatnými projekty v centru současného umění MeetFactory.

Prezentace slovenské videoartistky Slávy Sobotovičové a české umělkyně pracující s médiem malby Patricie Fexové proběhne v mezidobí jejich společných výstav v Karlín Studios a na pražské Staroměstské radnici. Cyklus letního semestru zakončí kurátor a teoretik umění Michal Koleček, který představuje jednu z klíčových postav současné ústecké umělecké scény.

Přednášky vznikají ve spolupráci s Koko, DigiLabem, VVP AVU a MeetFactory, jsou on-line vysílány a archivovány na internetové adrese http://dl.avu.cz. Přednášky se konají vždy ve středu v aule AVU, U Akademie 4, Praha 7, 3. patro.

05/03/2008 Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

12/03/2008 Lubomír Typlt (CZ) / malba + WWW (CZ) / hip hop

19/03/2008 Enrique Ježik (MEX) / video art a performance

02/04/2008 Erik Olofsen (NL) / multimedia 16/04/2008 Sláva Sobotovičová (SK) / video art + Patricie Fexová (CZ) / malba

14/05/2008 Michal Koleček (CZ) / ústecká scéna Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

Slovenská umělkyně Denisa Lehotská  patří ke generaci, která se objevila na umělecké scéně počátkem 90. let a vystřídala umělce předchozí postmoderní vlny. Lehocká opustila klasická média a nahradila je konceptuálním přístupem. Vytváří citlivě konstruované kresby, objekty a instalace, přičemž klade důraz na práci s efemérním materiálem a křehkostí lidské existence. Její dílo představí umělec a kurátor Boris Ondreička a teoretik Vít Havránek.

Lubomír Typlt / malba + WWW / hip hop (CZ)

Jádro hudební skupiny WWW, spjaté s prvopočátky hip hopu u nás, se vytvořilo kolem osobnosti Ondřeje Anděry aka Sifona. Navázal na sebe okruh lidí, k nimž patří kromě J. Zajíčka, J. Málka také malíř Lubomír Typlt. Anděra s jejich pomocí opracovával svůj audiovizuální sen, který se posunul od avantgardní podoby hip hopu k temné hudební psychedelii a surrealistické výpovědi; to vše okořeněné oživlými postavami z Typltových obrazů.

Enrique Ježik (MEX) / video art a performance

Enrique Ježik se ve své tvorbě zaměřuje na kritiku pracovních poměrů i samotnou roli práce v rámci mexické společnosti. Vytváří převážně videodokumenty a performance se sociálně-kritickým a často politicky angažovaným podtextem. Stylizovaných zápasů těžkých strojů využívá k vyjádření metafory bezúčelné agrese ve společnosti, která je srozumitelná i za hranicemi Mexika.

Erik Olofsen (NL) / multimedia

Práce Erika Olofsena kombinují různá média jako je socha, architektura, video, fotografie nebo zvuk, jejichž pomocí rozvíjí možnosti zobrazování sociálních změn a situací abstraktní formou. Estetika jeho instalací, pracujících se zapojením nových technologií a industriálních robotů, bývá čistá a přesná a odpovídá prostorovému průzkumu, v němž se otevírají možnosti interpretaci, manipulaci i vlastní existenci.

Sláva Sobotovičová (SK) / video art + Patricie Fexová (CZ) / malba

Konceptuální umělkyně Patricie Fexová si opakovaně klade otázky týkající se iluzornosti média malby. Často v ní pracuje se skrytými významy nebo absurdním vtipem. Sláva Sobotovičová se prezentuje hlavně krátkými videi, ve kterých se objevují narážky na lidovost a rituály jakožto cesty k jiným úrovním vnímání banálních situací. Obě umělkyně se dlouhodobě ovlivňují a několikrát spolupracovaly na společných výstavách. Přednáška proběhne mezi jejich společnými prezentacemi v Karlín Studios a na Staroměstské radnici.

Michal Koleček / ústecká scéna Kurátor a teoretik umění

Michal Koleček představuje jednu z klíčových postav současné ústecké umělecké scény. Od 90. let se věnuje reflexi místních autorských postojů, problematice vztahu centra a periferie a otázce česko-německé minulosti. Důležitou roli hraje v tamějším institucionálním uměleckém provozu, spojen je mj. s kurátorskou činností Galerie E. Filly, v současnosti je děkanem Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Svoje aktivity zrekapituloval nedávno v knize s názvem Okraj obrazu (2005).

TZ/luk

http://dl.avu.cz/

http://vvp.avu.cz/

http://www.kokoland.org/

http://www.meetfactory.cz/

http://www.avu.cz/

Kompletní program workshopů a kurzů naleznete na adrese: http://dl.avu.cz/img/kurzy-workshopy_DigiLab_pro_LS_2008.pdf

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024