HRADEC KRÁLOVÉ: Občanské sdružení Katedrála 2008 a Galerie Barbara pořádají kolektivní výstavu Hradecká dominanta, která se koná u příležitosti sedmistého výročí existence katedrály Svatého Ducha.
Výstava zahájí ve čtvrtek 6. března 2008 v 17 hodin v Galerii Barbara v Hradci Králové.
Úvodní slovo přednese Ing. Pavla Finfrlová, náměstkyně primátora města a Mons. Josef Socha, generální vikář Královéhradecké diecéze. V kulturním programu vystoupí vokální skupina Gentlemen singers.
Galerie Barbara, sídlící už bezmála dvacet let v královéhradecké Střelecké ulici, představuje tvorbu umělců, žijících přímo ve městě, blízkém okolí, ale přibližuje i dílo autorů z celé republiky. Již před několika lety se stalo tradicí, že každý březen akcentuje v dramaturgii svých výstav město Hradec Králové.
Speciální kolektivní výstavy (např. Střípky města, město nad řekou, Salon republiky, Město Vás vítá, Město moje inspirace nebo 777, připomínající první písemnou zmínku o Hradci jako městě) se nechávají inspirovat hradeckými pamětihodnostmi i atmosférou, pulsující historickými i moderními čtvrtěmi krajského města. Letos se stala inspirací katedrála Svatého Ducha, která si připomíná sedm set let existence.
Výstava Hradecká dominanta je otevřena umělcům, tvořícím v různých výtvarných žánrech:
- Grafika: Alena Šlapáková, Tomáš Vavřina, Hynek Luňák, Zdeněk Šindlar - fotografie: Miloš Vojíř, Filipi, Ivana Lukařská - plastika: Jaroslav Doležal
- Obrazy: Jiří Valeš, Jaromír Košař, Petr Špaček, Marta Benešová, Jiří Šindler, Jiří Vavřina, Jiří Kristen, Jan Odvárka, Jiří Bohdanecký, Jaroslav Fröhlich, Taťana Ruprichová, Milan Hencl, Jiří Končel, Vladimír Gottwald ,Karel Vondráček, Zuzana Honsová, Marie Majerová, Naďa Veselá, Milan Honěk
- Replika staré listiny: Marcela Raková.
Vystavena však budou i díla talentovaných dětí. V tzv. Galerii nejmladších si návštěvníci prohlédnou obrázky dětí předškolního věku a školáků prvního stupně základních škol, chybět nebude ani ukázka nejlepší práce na téma chrámu Sv. Ducha z dílny studentky hradeckého gymnázia J. K. Tyla. „Zvolené téma je skutečně široké a inspirativní. A to ať se bude týkat děl zachycujících panoramatický pohled na katedrálu nebo obrazů propojujících majestátní katedrálu v kontextu se sousedními kanovnickými domy, terasami na Kozince, sousedící Bílou věží, kaplí svatého Klimenta, palácem Biskupské rezidence nebo radnicí č. p. 1.
Nabízí se tu prostor pro zajímavá řešení při denním i nočním pohledu na katedrálu z Velkého náměstí, a zejména pak zdůraznění velebnosti katedrály při pohledu z náměstí Jana Pavla II. Výtvarníci se mohou inspirovat pohledy z bočních stran. Tam se asi výtvarná řešení budou více zajímat o detail. Mohla by to být královská předsíň s bustami dvou českých královen, monumentální hlavní vchod do katedrály i oblouky vedlejších vchodů, kamenná žebroví oken i jiné kamenické práce, chrliče a zdobné doplňky nebo konečně vlastní spárované cihlové zdivo.
Také interiér katedrály nabízí řadu nevšedních pohledů. Ať již to je hřebínková klenba pod kůrem, raně gotický svatostánek, původní křtitelnice z podlažického kláštera, Myslbekovy reliéfy evangelistů na kazatelně a další,“ míní o katedrále jako tématu expozice výtvarný teoretik Ing. Jiří Soukup, který se podílí na pořádání výstav několika galerií v Hradci Králové.
Výstava Hradecká dominanta potrvá do 29. března 2008.
Otevřeno je denně od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 12 hodin.
Na vernisáž i vlastní výstavu srdečně zvou Renata Hübnerová, majitelka Galerie Barbara
Ing. Jan Doskočil, předseda občanského sdružení Katedrála 2008
TZ/luk
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.