10. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se koná pod záštitou Václava Havla, ministra kultury Václava Jehličky a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.
Motto: Umlčte tu písničku
Desátý jubilejní ročník proběhne v Praze od 5. do 13. března, v průběhu března a dubna se bude konat ve 28 městech po celé České republice.
Letošní ročník je věnován Aun Schan Su Ťij, nositelce Nobelovy ceny míru, a lidem v Barmě, které utlačuje brutální vojenský režim. Během devíti let své existence se festival Jeden svět, organizovaný společností Člověk v tísni, vyvinul v největší lidskoprávní filmový festival v Evropě a stal se jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky.
V roce 2007 Jeden svět získal Čestné uznání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) za výchovu k lidským právům. Festival je tradičně podporován Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hlavního města Prahy. V regionech probíhá í pod záštitou hejtmanů, primátorů a starostů a ve spolupráci s místními nevládními organizacemi.
Jeden svět se těší také dlouholeté podpoře Plzeňského prazdroje, MEDIA Programu Evropské komise, Česko-německého fondu budoucnosti a Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie. Festival je také podpořen grantem z Trustu pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě.
Co přinese desátý ročník festivalu Jeden svět
Stejně jako v loňském roce proběhne festival v těchto městech: v Bílině (31. 3. - 4. 4.), Brně (10. - 15. 3.), Českých Budějovicích (12. - 15. 3.), Hradci Králové (10. - 14. 3.), Karlových Varech (28. 3. - 5. 4.), Liberci (31. 3. - 6. 4.), Mělníku (13. - 15. 3.), Olomouci (10. - 14. 3.), Opavě (7. - 11. 4.), Ostravě (9. - 16. 3.), Pardubicích (31. 3. - 5. 4.), Plzni (10. - 15. 3.), Rožnově pod Radhoštěm (7. - 9. 4.), Táboře (27. - 29. 3.), Ústí nad Labem (10. - 15. 3.) a Zlíně (31. 3. - 4. 4.).
K nim se letos poprvé přidají následující města: Český Krumlov (9. - 12. 4.), Hlinsko (31. 3. - 5. 4.), Hrádek n. N. (2. - 3. 4.), Chrudim (31. 3. - 5. 4.), Jablonec n. N. (6. - 10. 4.), Kladno (18. - 21. 3.), Libčice nad Vltavou (28. - 29. 3.), Písek (19. - 21. 3.), Teplice (13. - 19. 3.), Tanvald (2. - 3. 4.), Třinec (7. - 14. 3.) a Vsetín (3. - 6. 4.).
Pražské festivalové centrum bude již tradičně v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny budou Světozor (2 sály), Evald, Ponrepo, Atlas, Francouzský institut a malý sál Městské knihovny. Presscentrum bude v Langhans Galerii. Vstupenky bude možné zakoupit ve všech pokladnách festivalových kin za stejnou cenu jako v loňském roce, tj. za 70 Kč. 9 týdnů před začátkem festivalu (tj. od 7. ledna) začalo na festivalovém online speciálu, umístěném na webu České televize (www.ceskatelevize.cz/jedensvet), postupné zveřejňování 9 oceněných filmů předchozích ročníků. Filmy v plné délce zde budou ke zhlédnutí do konce března.
Zahájení festivalu se uskuteční 5. března v Pražské křižovatce, odsvěceném kostele sv. Anny. Ve večerní, slavnostní části zahájení festivalu zde bude již tradičně udělena cena Homo Homini za přínos v oblasti lidských práv za rok 2007. Oceněny budou tři barmské aktivistky: Su Su Nway, Phyu Phyu Thin, Nilar Thein, které se aktivně účastnily srpnových a zářijových demonstrací a které reprezentují řady odvážných barmských žen bojujících za ochranu lidských práv a nastolení demokracie.
Zahájení proběhne souběžně v kině Lucerna a Světozor uvedením prvních festivalových snímků. Stejně jako v předchozích letech tvoří nedílnou součást letošního festivalu projekce filmů pro základní a střední školy, které se budou konat ve všech festivalových městech.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.