středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír



Nová Říše hledá kořeny

V rámci projektu Hledání kořenů se v sobotu 1. března od 19.00 hodin v sále kulturního domu v Nové Říši uskuteční ojedinělý divadelní večer, který představí výjimečného novoříšského rodáka Jana Mošťka. NOvoříšský KUlturní Spolek v rámci projektu Hledání kořenů chce prostřednictvím několika akcí představit a upozornit na významné novoříšské osobnosti a rodáky. První zajímavou osobností, kterou veřejnosti NOKUS představí právě v sobotu 1. března, bude novoříšský rodák, malíř, spisovatel a tzv. moravský celník Rousseau – Jan Moštěk. Do Nové Říše přijedou tohoto neprávem zapomenutého malíře Jana Mošťka představit Radim Vašinka a Irena Hýsková z pražského divadla Orfeus. Návštěvníci divadelního večera s názvem „Silné osobnosti přitahují. Je tu Jan Moštěk aneb V tom by byl čert, aby nikdo nepřišel…“ budou seznámeni prostřednictvím informačních panelů i s dalšími novoříšskými osobnostmi a rodáky.

V rámci projektu Hledání kořenů NOKUS dále připravuje spolu s dalšími účastníky projektu informační letáky zaměřené na významné novoříšské osobnosti.

Začátkem března vyhlásí soutěž pro děti od 6 do 15 let s názvem Mám oblíbené místo na Novoříšsku, a Ty? V dubnu se uskuteční dva poznávací výlety do novoříšské přírody pod názvem Příroda a krajina kolem nás. Květen bude patřit další významné osobnosti – vydáme se Po stopách Otokara Březiny. Celý projekt Hledání kořenů uzavře v červnu historicky první setkání novoříšských rodáků. 

Jan Moštěk – narodil se 9. srpna 1923 v Nové Říši. Vyrůstal v početné rodině jako jeden z 15 dětí. Vyučil se malířem pokojů. Později pracoval se skupinou restaurátorů. V 50. letech 20. století chtěl být na volné noze, což se mu částečně podařilo. Bydlel v opuštěném domě nedaleko Nové Říše, kde maloval a psal. Později byl z chalupy vypovězen a jeho samota přerostla v bezdomovství. Tehdy prodal všechny své obrazy. Posledních dvacet pět let strávil v naprosté izolaci na faře ve Volfířově u Dačic. Zde také na jaře roku 2001 zemřel – v době, kdy se v plném proudu připravovala jeho první výstava v Praze. Václav Vokolek o Janu Mošťkovi říká: „Jan Moštěk vypadlá postava českého moderního malířství. Nepoznaný virtuos štětce i slova až do své smrti čekal na ocenění, kterého se mu nedostalo. Přes svoje literární i umělecké kvality a především sarkastického ducha tvorby není začleněn do české literatury ani zastoupen ve státních galeriích. Literárně hravý cynik a rozněžnělý i drsný malíř.“ 

 Projekt HLEDÁNÍ KOŘENŮ si klade za cíl motivovat zájem místních obyvatel (především děti a mládež) o historii a současnost obce. Hlavním cílem projektu je zapojit obyvatele (děti a mládež) do mapování a dokumentace místního přírodního a kulturního dědictví a prezentovat získané poznatky nejširší veřejnosti formou výstav, přednášek, vycházek, letáků, společenských akcí a dalších aktivit. Projekt je podpořen Nadací Via a Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Obcí Nová Říše a drobnými dárci.

Novoříšský kulturní spolek

e-mail: nokus@novarise.cz

http://www.nokus.novarise.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025