Vítejte, milí přátelé, na stránkách internetového časopisu, který mapuje vše, co se děje v oblasti kultury v celé ČR. Tento internetový časopis nahrazuje původní webové stránky a tištěný měsíčník Místní kultura, který bohužel koncem loňského roku, po 17 letech své existence, zanikl. V tomto prostoru se uplatní tiskové zprávy a další informace, a to nejen o akcích, které pořádáte, ale i o ovšem mimořádném a zajímavém, co se vám podařilo a co by mohlo posloužit jako inspirace pro ostatní. Pokud patříte mezi ty, kteří mají ke kultuře co říci, oslovte nás. Hledáme glosátory a komentátory kulturního dění v místech.
Nejrychlejší a nejspolehlivější cesta k tomu, aby se vaše texty objevily na těchto stránkách, je jejich zaslání rovnou na ně. Je to podmíněno registrací ve sloupci vlevo. Další možnost je posílat je na mail redakce@mistnikultura.
Samozřejmě, že zejména v této fázi uvítáme od vás jakékoli připomínky, postřehy či náměty k nové formě časopisu, které určitě nezapadnou, protože stránky se budou vyvíjet.
Nyní např. připravujeme prostor, určený pro projekty finančně podpořené z EU a tzv. Norských fondů s cílem umožnit jim prezentaci. Sledování projektů, jejichž realizace probíhá za finančního přispění z EU, je ale také naším hlavním tématem pro letošní rok, a pokud se o nich dovíme už v počáteční fázi, přineseme průběžně sérii článků o souvisejících těžkostech a vítězstvích, což kromě zasloužené pozornosti může pomoci ostatním v podobné situaci. Další oblastí, které letos poskytneme prioritu, je kroniky a kronikářství. Je to téma, které podle malého průzkumu mezi našimi čtenáři, zaznamenalo velmi příznivý ohlas.
Tento prostor je členěn jednak tematicky a jednak podle krajů. Další možnost vyhledávání je podle klíčových slov. Chcete-li např. selektovat všechny zprávy z Rychnova nad Kněžnou, zadáte název města do vyhledávače. Obsah časopisu bude tím zajímavější, čím více, zpráv se k nám dostane. Místní kultura měla od samého začátku zacíleno na ty, kteří se do kultury zapojují aktivně, ať už v rolích tvůrců, organizátorů, pořadatelů, na poli profesionálním i amatérském, v největších městech i v nejmenších vískách. Společně můžeme poskytovat kultuře propagaci, jakou si zaslouží, a které se jí ne vždy dostává. Redakce Místní kultury se o to snaží již více jak 15 let a doufá, že s internetem, jako médiem téměř neomezených možností, získává další dimenzi.
Ludmila Kučerová
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.