KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Před sedmi lety, na prahu nového roku 2018, jsme spolu pro radost a potěšení publikovali rozhovor na jeho oblíbené téma: pocta šaškům: https://www.mistnikultura.cz/sasek-musi-byt-filozofem-filozof-by-mel-umet-byt-saskem
Jak bych mohla tušit, že z něho jednou budu čerpat pro „nekrolog“. Jan Dvořák jr., amatérský herec, režisér, dramaturg, dramatik, spoluzakladatel divadelní líhně Jesličky J. Tejkla při ZUŠ Střezina v Hradci Králové, vzděláním doktor filosofie, zemřel dnes ráno po těžké nemoci. Krásná, moudrá a jedinečná duše. Přítel. R. I. P.
Takhle na něj vzpomínejme.
Pravým smyslem života je hra, říká Chesterton – je to i krédo šašků?
Je a není. U šašků je všechno ano, ale… U šaška nemůže být nikdy nic jednoznačného. Proud prochází, proud neprochází… Jsou lidi, kteří potřebují mít všechno jasný a jsou lidi, kteří potřebují všechno nejasný. To jsem třeba já. Šaškovství je vždycky střet reality s jiným pohledem na realitu. A velmi podobné je to u jiné naší společné lásky – u poezie. To, co je u šašků gag, je u poetického vidění světa metafora.
Vybavuji si vzpomínku Jiřího Voskovce na setkání s cirkusovými klauny bratry Fratellini: Najednou střih a uprostřed šílených scén se v úzkém kuželu světa objeví klaun, který na něco pidliká. A teď se ten reflektor začne sunout dál, klaun se ocitne ve tmě, ale společně s druhým klaunem jde, zvedne ten světelný kužel a vrátí ho zpátky… Je to klaunství nebo poezie? Je to oboje, protože jedno bez druhého není možné. Opravdová poezie – to je kouzlení se slovy, s představami. Stejně jako klaunství, protože jen imaginací se z reality stane gag.
A nemohu si ještě odpustit vyznání Falstaffa ve Werichově verzi Falstaffova babího léta, které končí krásným doslovem: „A budeme se dále vídat s dámami v nenaplněných snech, s pány při holení, když na sebe budeme vyplazovat jazyk,“ a následuje závěrečná věta: „A poklekněme k modlitbě za naši královnu, za poezii.“ Za to okouzlení životem (nebo jak se psalo v normalizačních knihách ono „radostné přitakání životu“) je Falstaff vděčný poezii. To je ta královna, která mu umožňuje takhle žít.
PhDr. Jan Dvořák jr. (narozen 28. 8. 1952 v Havlíčkově Brodě), vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze, obor čeština a latina. Působil ve třech zaměstnáních: Krajské kulturní středisko v Hradci Králové ( 1977 – 1990), Okresní úřad v Hradci Králové (1990 – 2001), ZUŠ Střezina v Hradci Králové, Divadlo Jesličky J. Tejkla (2001 – 2013); tamtéž externě od roku 1990 a od roku 2013 až dosud. Amatérskému divadlu se věnoval od vojny (1975 - 1977).
- s málokým jsem si tak i bez jediného slova rozuměl, na jevišti i mimo něj, a není to teď ani půlrok, co jsme v obnoveném telefonickém partneření, po třiceli letech, navzdory neomluvitelné pauze, co jsme se k oboustranné škodě neviděli, jsme si okamžitě po prvním slově, jako by to bylo včera, absolutně porozuměli (v divadle, v politice a hlavně v humoru!) , a v obnovených mnohahodinových telefonátech, jež můj mobil vždy po hodině automaticky nevím proč vypíná, pamatuješ?, na nás si však nepřišli a volali jsme si za minutu znovu, – tak tedy můj vzácný kolego, cos mi to udělal? To je poprvé, cos mě opravdu, ale opravdu, jak to říct slušně, cos mě "nepotěšil, ale ani já Tebe nepotěším" (Tobě nemusím dokládat, z čeho jsem to ukradl), protože hned jak tady to své vezdejší úřadování definitivně zabalím, nebude to dlouho trvat, a vyhledám si Tě, a už se mě nezbavíš, a budeme konečně moci pokračovat v nekonečné nebeské "forbíně", aniž nám ji nějaký kratiknot bude anonymně přerušovat.
Tak do té doby, milej Honzo, SI VALES, BENE EST, EGO VALEO!, ve volném překladu buď navěky zdráv (rozuměj duševně) tak jako dosud, už jen tím budu zdráv i já!
Vladimír Just
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.