ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.
„Období Vánoc nás všechny ještě více spojuje. Důkazem je i velká solidarita během tradičních Adventních koncertů České televize. Jsem velmi šťastný, že se letos podařila vybrat rekordní částka pro neziskové organizace, a navíc jsme koncerty poprvé uspořádali i mimo hlavní město, kde měly velký úspěch,“ řekl generální ředitel České televize Jan Souček.
Za všechny ročníky od roku 1991 se doposud mezi 136 podpořených organizací podařilo rozdělit více než 300 milionů korun. Výtěžek z letošních koncertů poputuje rovným dílem mezi Středisko rané péče Educo Zlín, ParaCENTRUM Fenix v Brně, Centrum Locika a Pacientskou neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.
Tváře České televize se i letos představily v roli patronů Adventních koncertů. Tentokrát to byla moderátorka Petra Eliáš Voláková, reportér a moderátor Josef Kvasnička, zahraniční zpravodajka Darja Stomatová a moderátor Aleš Zbořil.
„Adventní koncerty České televize patří mezi důvěryhodné a osvědčené sbírky v České republice. Tomu nasvědčuje i stále rostoucí štědrost dárců, kteří přispívají. Částka letošního ročníku není ještě konečná, ale už v tuto chvíli jsme na rekordu. Vážíme si každého daru a děkujeme za něj,“ uvedla manažerka charitativních aktivit České televize Tereza Šimáčková.
Sbírka je na webu www.darujspravne.cz spuštěna do konce roku 2024. Dárcovské SMS ve tvaru DMS ADVENT 30, DMS ADVENT 60, DMS ADVENT 90 nebo DMS ADVENT 190 je možné zasílat do konce ledna 2025 na číslo 87 777. Po celý rok je pak otevřen transparentní účet Adventních koncertů České televize (692 692 692/0800). Děkujeme všem dárcům.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.