PRAHA: Česká televize připravila dokumentární film o výjimečném českém hudebníkovi a jednom z nejhranějších českých skladatelů druhé poloviny 20. století Petru Ebenovi, pro kterého se stala hudba životním posláním. Na projektu se podíleli i jeho synové – Marek, Kryštof a David. ČT art dokument uvede ve středu 4. prosince ve 20:15.
Dokument vznikl jako pocta Petru Ebenovi – byl varhaníkem, klavíristou, sbormistrem i vysokoškolským pedagogem. Film vyniká zejména šíří svého záběru, tedy zaměřením nejen na hudební tvorbu, ale také na hudebníkův životní osud. „Jméno Eben není třeba nikomu moc více představovat. Každý si hned vybaví moderátora a herce Marka, spousta dalších jeho bratry hudebníky a příznivci klasické hudby pak jejich tatínka Petra. A já jsem velmi rád, že divákům ČT art představíme ve velkém portrétním dokumentu právě život, dílo i mezinárodní renomé zakladatele slavné hudební a umělecké dynastie. Člověka, který už sedmnáct let bohužel není mezi námi, ale jehož hudba i rodinné geny tady jsou a zůstanou napořád,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.
Tvůrci čerpali z bohatého fotografického archivu rodiny Ebenů a natočili také rozhovory s českými i zahraničními hudebníky, kteří s Petrem Ebenem pracovali. „Právě díky těmto muzikantům jsme měli možnost natočit živě i mnohá Ebenova originální hudební díla, která dosud nebyla zaznamenána,“ říká režisér dokumentu Jan Mudra a dodává: „Divák by si mohl z dokumentu odnést pocit o pravé podstatě života: je to dar života, který nám byl dán, který bychom neměli promarnit, neboť naše životy jsou vymezeny vzácným časem. A je to dar, který je třeba smysluplně naplnit, je to možnost tvořit a přinést blízkým i lidem kolem nás lásku, víru a radost – v případě Petra Ebena – prostřednictvím hudby.“
V dokumentu o Petru Ebenovi hovoří také jeho synové. „On byl nesmírně vděčný všem interpretům, kteří hráli jeho skladby. Vždycky o tom mluvil s úžasem. Jednou jsem mu řekl: Hele, tati, a nemohlo by to být třeba tím, že je to dobrý? On byl prostě laskavý člověk, a to když máte takového laskavého otce, tak to je tedy velké životní štěstí. To nemá každý,“ říká v dokumentu Marek Eben.
Dokumentární film bude dostupný také v iVysílání.
Režie, scénář a kamera: Jan Mudra // střih: Jan Mudra, Jindřich Juna // produkce: Leona Hájková // dramaturgie: Vítězslav Sýkora // výkonný producent: Robert Uxa // kreativní producentka: Lucie Kapounová
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz