BROUMOV: V úterý 26. listopadu od 17:30 se na Faře Hoprich v Martínkovicích uskuteční čtení a poslechová seance listopadových rezidentek Literárního domku broumovského kláštera, kterými jsou kyperská umělkyně a hudební producentka Krista Papista a turecká spisovatelka Çağla Arıbal. Setkání s názvem Nosedive in Moonwater (it worked) organizuje projekt Ora et lege Vzdělávacího a kulturního centra Broumov ve spolupráci s berlínským Pickle Bar v rámci programu Sturm and Slang. Fara se otevře od 17:30, v 18 hodin pak odstartuje setkání s rezidentkami. Kolem 19. hodiny bude následovat společná komunitní večeře.
Umělkyně a hudební producentka Krista Papista se narodila v Nikósii na Kypru. Působí v Berlíně. Vytváří anarchické performance, videa a obrazy, které přetvářejí a znovuobjevují ceremoniály a tradice ze Středomoří, Balkánu a Blízkého východu. Během rezidence pracovala na projektu CY COWGIRLS, což je publikace fiktivních příběhů o kovbojkách na Severním Kypru, která je součástí jejího připravovaného alba.
Turecká spisovatelka, básnířka a lektorka Çağla Arıbal žije v Berlíně. Ve své tvorbě zkoumá pomíjivost měst a identit skrze optiku osobní a kolektivní paměti. Prostřednictvím poezie a prózy zkoumá, jak jednotlivci sami mizí a znovu se objevují, a vytváří tak vícejazyčný prostor, v němž zmizelá města a zapomenuté jazyky znovu promlouvají. Její dílo odráží odolnost a proměnu, která je neodmyslitelně spjata s vysídlením a exilem, a nakonec vytváří hru tiché pošty, která představuje slova tak, jak se k nám dostanou na samém konci. Během literární rezidence pracovala na svém novém románu.
Realizaci rezidence podpořili Česko-německý fond budoucnosti, Státní fond kultury ČR a Královéhradecký kraj.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.