středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Jan Ambrůz, archiv autora
© Jan Ambrůz



Poslední výstava letošního roku v krajské galerii – Jan Ambrůz

ZLÍN: Veřejnost je srdečně zvána na poslední vernisáž roku 2024 v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně – v úterý 24. listopadu 2024 v 17 hodin bude představena tvorba Jana Ambrůze, významného představitele českého sochařství, který si svými prostorovými instalacemi vytvořil jméno i v zahraničí. Úvodní slovo pronese ředitel galerie Václav Mílek a kurátor výstavy Vít Jakubíček.

od 27.11.2024 do 16.02.2025
10:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Umělec se svými objekty a častěji prostorovými instalacemi proslavil v Německu a USA a určitou prestiž mu propůjčilo i jeho dlouhodobé vedení ateliéru Socha II na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT. Autor je trvale usazen na venkově nedaleko Zlína. S krajskou galerií spolupracoval vícekrát v podobě účasti na kolektivních přehlídkách jako je Prostor Zlín nebo Nový zlínský salon; příležitost k velké samostatné prezentaci zde ale získává teprve nyní.

Jan Ambrůz (*1956) je známý již od konce osmdesátých let svým osobitým zpracováním podnětů minimalismu do objektů či instalací. Ač je původním vzděláním designér, do širšího povědomí se zapsal skrze řadu sochařských projektů vstupujících do krajiny. V poslední době se intenzivně věnuje vztahu člověka ke krajině a snaží se o pomyslnou rehabilitaci jejich narušeného soužití. Tyto aktivity rozvíjí společně se studenty (FaVU VUT Brno) v blízkosti Zlína (konkrétně na katastrech obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína) prostřednictvím občanského sdružení „jinákrajina“.

Ambrůzova intervence v industriálním prostředí bývalé obuvnické tovární budovy má silně procesuální charakter. Finální podobu získává teprve skrze intenzivní dialog, který umělec vede se zdánlivě nekompatibilními až antagonistickými prvky - na jedné straně přírodním materiálem transferovaným přímo z krajiny, ve které se autor dennodenně pohybuje a tvoří; na straně druhé se striktním řádem a pravidly výstavního prostoru, v jehož rámci organicky vzniká.

Zájemci se mohou těšit také na autorskou komentovanou prohlídku v novém roce. Výstava potrvá do 16. února 2025 v hlavním výstavním prostoru v 1. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤŮV INSTITUT a bude přístupná od úterý do neděle v čase 10.00–18.00. Více informací najdou návštěvníci na webu galeriezlin.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025