PRAHA: Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce pořádá od 24. listopadu do 4. prosince již 10. ročník mezinárodního festivalu umění Případ pro Sociálku, který se soustředí na dynamickou disciplínu sociálního umění. Kromě nových inscenací, které divadlo pomohlo produkovat, uvede zahraniční hosty, z nichž na první pohled zaujme nezávislá divadelní skupina Volnyja Kupałaŭcy z Běloruska.
Festival se pyšní širokým záběrem témat, která reflektují univerzální společenské, politické a ekonomické jevy, stejně jako historické události globálního charakteru. „Sociální umění se netýká jen okrajových témat,“ vysvětluje ředitelka festivalu Barbora Šupová. „Naše dramaturgie se snaží zachytit i pestrost formátů – od klasického divadla po dokumentární a interaktivní inscenace, včetně jazykově bezbariérových projektů využívajících znakový jazyk.“
„Velkou radost máme také z toho, že můžeme pražskému publiku představit jedinečnou reportážní inscenaci běloruského nezávislého souboru Volnyja Kupałaŭcy. Zekameron je sugestivním svědectvím o životě ve vězení v režimu Alexandra Lukašenka,“ upozorňuje Šupová.
Další zahraniční hosté do Prahy zavítají ze Slovenska a z Velké Británie. Dočasný Kolektív slibuje hru multitaskingu a vyčerpání v interaktivním projektu Moneyback, ve kterém mohou diváci od performerů žádat cokoliv výměnou za hrací žetony a pomoct tak svému favoritovi či favoritce proplout vodami neregulovaného trhu. The Flowers of Srebrenica divadla LegalAliens Theatre odráží pohled Západu na vzdálené konflikty a propojuje genocidu z roku 1995 s válkami současnosti, pohrává si s různými divadelními postupy a přináší poselství o odolnosti.
Součástí festivalu je také benefiční hudební koncert Ridiny Ahmedové a Petra Tichého působících v tělese HLASkontraBAS, tradiční Mikulášská materiální sbírka pro děti na azylových domech nebo představení dokumentující hypochondrii – HYPO držitelky ceny Thálie za alternativní divadlo Becky McFadden.
Tři premiéry pro Sociálku
Festival zahájí premiéra inscenace o mužské křehkosti Zlomený muž. Soubor Rozpad propojuje psychologické divadlo s dokumentárními materiály a zpracovává téma krize maskulinity, tak jak je chápe nastupující generace umělců a absolventů AMU.
Mladá generace se představí také v mezinárodním uměleckém týmu Karola Fily, slovenského režiséra působícího v Praze, s premiérovým uvedením multimediální eseje A bude ešte horšie. Pokračování předchozí inscenace Dobre už bolo je součástí výzkumu vztahů a emocí v postfašistické-postsovětské zemi, která zažívá krizi demokracie a nástup totalitních praktik.
Poslední výsledek mezinárodní rezidence Divadla Venuše ve Švehlovce, zve na jeviště herce a herečky z Ukrajiny v režii Zuzany Burianové a Barbory Šupové. Je tady někdo doktor? slibuje kontrolu ve fiktivní nemocnici ve středu města, kde čas běží jako splašený workoholik, nebo plyne až hypnoticky pomalu. Extrémní situace se stávají rutinní záležitostí a rutina je extrémní zátěží.
Herci a herečky s unikátním pohledem na svět
Na festivalu Případ pro Sociálku zahraje spolek Oukej, který se věnuje divadelní tvorbě neslyšících i slyšících profesionálů. Představení Hrdinky?! vypráví příběh Helen Keller a prostřednictvím pohybového divadla, výtvarných prvků a v neposlední řadě s využitím českého znakového jazyka ukáže, jak se nevidomá a neslyšící dívka dokázala naučit komunikovat.
Jazykově bezbariérovou inscenaci, využívající pantomimu a fyzické divadlo, představí brněnské divadlo Aldente. V něm se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu a v inscenaci Cirkus Pefrecto se zamýšlí nad tím, co je to vlastně „správné umění“. Soubor Zemětřes sdružující se pod centrem Kociánka představí, jak prožívají environmentální žal mladí lidé s tělesným handicapem v inscenaci Země má.
Festival vzniká za podpory Ministerstva kutury ČR, Národního plánu obnovy, HM Praha a MČ Praha 3.
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3, venuse-ve-svehlovce.cz
Předprodej v síti GoOut
PŘÍPAD PRO SOCIÁLKU vol. 10
24/11 ZLOMENÝ MUŽ (Rozpad) - premiéra
25/11 HRDINKY (OUKEJ)
26/11 HLASkontraBAS DUO - benefiční koncert (Ridina Ahmedová, Petr Tichý)
27/11 A BUDE EŠTE HORŠIE (Karol Filo & co.) - premiéra
29/11 JE TADY NĚKDO DOKTOR? (Burianová, Šupová) - premiéra
30/11 17:00 CIRKUS PEFRECTO (Aldente)
19:00 ZEMĚ MÁ (Zemětřes)
1/12 20:00 MONEYFEST (Dočasný Kolektív) SK
celý den MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA (CO ČUMIŠ) - outdoor
2/12 20:00 HYPO (Beautiful Confusion Collective)
4/12 18:00 FLOWERS OF SREBRENICA (Legal Aliens Theatre) UK - work in progress
20:00 ZEKAMERON (běloruská nezávislá divadelní skupina Volnyja Kupałaŭcy)
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.