PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
Poskytnutí mobilní jednotky Ukrajině je realizováno v rámci projektu „Zajištění mobilních pracovišť ochrany a digitalizace knihovních fondů“, který vznikl ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR. Jeho cílem je postupné vybudování mobilního pracoviště ochrany knihovních fondů „ARCHA 1“ a mobilního pracoviště digitalizace knihovních fondů „ARCHA 2“ a v součinnosti s dalšími stranami jejich poskytnutí k využití do válkou zmítané Ukrajiny. Mobilní pracoviště záchrany knihovních fondů, které je v současné době budováno, obsahuje přístrojové vybavení pro první pomoc, akutní a okamžité konzervátorské zásahy a ambulantní opravy fondů, obecně písemného dědictví, včetně potřebného spotřebního materiálu a drobných zařízení a přístrojů. Za realizaci projektu je odpovědná NK ČR – státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem kultury České republiky.
„Jsem velmi rád, že vláda na svém dnešním zasedání schválila poskytnutí Archy 1 Ukrajině. Projekt vznikl ve spolupráci mého rezortu s dalšími významnými institucemi a je výsledkem výborné spolupráce veřejného, soukromého a neziskového sektoru. Projekt jednotlivých Arch znamená hluboké propojení mezi českou a ukrajinskou kulturou. Ministerstvo kultury od samého počátku ruské agrese podporuje Ukrajinu a pomáhá prostřednictvím svých příspěvkových organizací zachránit její kulturní dědictví. A právě mobilní pracoviště ochrany knihovních fondů, konzervace a digitalizace knižního bohatství pomohou překonat ztráty, ke kterým na Ukrajině díky ruské agresi dochází ,“ uvedl ministr Baxa.
V první fázi bude zhotovena mobilní jednotka ochrany knihovních fondů, kdy předpokládané finanční prostředky nutné na výrobu této jednotky již byly poskytnuty soukromými subjekty (Libor Winkler, Nadace Karel Komárek Family Foundation či MND, a.s.). Zhotovení a vybavení mobilní jednotky tak nemá žádný vliv na výdajovou stránku státního rozpočtu. Dle darovací smlouvy zajišťuje NK ČR dopravu mobilní jednotky na Ukrajinu. NK ČR prostřednictvím Ministerstva kultury tak navrhuje, vybudovanou a vybavenou mobilní jednotku ochrany knihovních fondů na základě souhlasu vlády bezúplatně převést Národní knihovně Yaroslava Mudrého, a to na základě uzavřené darovací smlouvy, kdy obdarovaný na území Ukrajiny následně zajistí využívání mobilní jednotky pro akutní a okamžité zásahy a ambulantní opravy literárních fondů.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.