PLZEŇ: Druhý díl přednáškové a diskusní série „Utváření města“, kterou připravuje spolek Pěstuj prostor ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, nabídne zájemcům o historii a architekturu českých i moravských měst příběh vzniku moderního průmyslového Zlína. Města, které svými rysy neomylně připomíná tehdejší americké industriální metropole. Přednáška historika Mgr. Davida Valůška, ředitele Státního okresního archivu ve Zlíně, se uskuteční ve středu 20. listopadu od 18:00 v přednáškovém sále Semlerovy rezidence na Klatovské třídě v Plzni.
Urbanistický vývoj Zlína v první polovině 20. století byl výrazně ovlivněn firmou Baťa, která zde vytvořila moderní průmyslové město. Ze spolupráce Tomáše Bati s architektem Františkem Lydie Gahurou vzniklo město, které v těsném sousedství kombinovalo průmyslové, obytné a veřejné prostory. Charakteristickými se staly pravidelné bloky nízkopodlažních Baťových domků zasazené do zeleně, stejně jako moderní tovární budovy z železobetonu a významné veřejné stavby, jako Velké kino či administrativní mrakodrap č. 21 architekta Vladimíra Karfíka.
Tento promyšlený urbanismus udělal z venkovského Zlína příklad moderního průmyslového města. O tom, nakolik byla tato cesta snadná a přímočará bude přednáška Zlín – americké město na Moravě.
Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.
FB událost: bit.ly/utvarenimesta2
Další díl série Utváření města, připravované ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 4. prosince od 18 hodin. Přednášku Vize a odvaha: Proměna Brna v moderní metropoli pronesou historici architektury a kurátoři Oddělení dějin architektury Muzea města Brna Mgr. Lucie Valdhansová a Mgr. Filip Kyrc.
Mgr. David Valůšek je archivář a historik působící od roku 1997 ve Státním okresním archivu Zlín. Zabývá se především regionálními dějinami Zlínska 18.–20. století. Například je autorem publikace o zlínském evangelickém kostele či spoluautorem knihy Historie zlínských hřbitovů. Byl hlavním redaktorem dvousvazkových Dějin města Zlína vydaných v roce 2023.
pestujprostor.plzne.cz
pam.plzne.cz
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.