středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Banner k představení
© Zdroj: https://www.facebook.com/ufftenzivot



Život pod taktovkou smartphonu v podání Sáry Arnstein

PRAHA: Kolikrát za den vyndáte telefon z kapsy? Jak usínáte? Jak vstáváte? Co děláte při jízdě v tramvaji? Kolikrát denně zapomenete, co jste to chtěli udělat před 5 minutami, než jste vzali telefon do ruky a začali dělat něco, co jste neměli v plánu? Jak často se ztratíte v telefonu jako Alenka v říši divů? Soubor Ufftenživot uvede v koprodukci se Studiem ALTA 21. listopadu 2024 od 19:00 premiéru sólové inscenace Wonderland, tentokrát v prostorech Eliadovy knihovny Divadla Na zábradlí. 

21.11.2024
19:00
Autor článku: 
Karolína Pepelanov/ika

Wonderland je autorská inscenace, která reflektuje realitu internetové doby a fenomén prožívání přítomnosti skrze „připojenost” a intenzivní používání smartphonů. Sára Arnstein jako jediná performerka na jevišti prostřednictvím fyzického pohybu, textu a práce s prázdným prostorem uvádí do kontextu toto téma v hravé a humorné osobní výpovědi na hraně stand-upu. 

V rámci tématu bylo pro celý tvůrčí tým, který sestává dále z dramaturgyně Lucie Kašiarové, lightdesignera Matouše Ondry a scénografky Eszter Koncz, důležité nemluvit o obecnostech nebo definicích, ale nechat vše projít autentickým sítem osobní zkušenosti. „Hravě zoomuji z různých úhlů sebe. Sebe jako člověka, který se v dnešní společnosti často ocitá v začarované smyčce impulzů a podnětů, které pulzují v pravidelném rytmu mezi námi a zařízeními, které u sebe nosíme ve dne v noci. Ale jsem to pořád já, mluvím o sobě,” dodává autorka a performerka inscenace. 

Prvotním impulzem a širší inspirací k započetí tohoto projektu byla mimo jiné starší, ale stále velmi aktuální kniha Tyranie okamžiku. Norský antropolog a sociolog Thomas Hylland Eriksen v ní poutavým způsobem bádá nad tím, jak s vývojem informační společnosti a internetu dostal rychlý čas nadvládu nad tím pomalým a vše, co nám mělo usnadnit život a komunikaci, způsobilo, že času máme stále méně. 

Kolikrát za den vyndáte telefon z kapsy? Jak usínáte? Jak vstáváte? Co děláte při jízdě v tramvaji? Kolikrát denně zapomenete, co jste to chtěli udělat před 5 minutami, než jste vzali telefon do ruky a začali dělat něco, co jste neměli v plánu? Jak často se ztratíte v telefonu jako Alenka v říši divů? „Inscenace si v tomto smyslu také klade otázku: Kolik úsilí dnes musíme vynaložit na to, abychom byli schopni se koncentrovat na obyčejné činnosti jako je čtení knihy, dívání se z okna nebo procházení se po ulici, aniž bychom si během toho nesáhli na kapsu, nebo nebyli vyrušeni myšlenkou, která nás nutně spojuje s dotekem obrazovky?” podotýká dramaturgyně Lucia Kašiarová.

Nad takovými a podobnými otázkami se budete moci zamyslet během inscenace Wonderland, pokud se neztratíte v pasti mnoha facebookových událostí a nerozhodnete se nakonec zůstat doma. 

Autorský tým:

koncept, performuje: Sára Arnstein dramaturgie: Lucia Kašiarová 

asistentka režie a dramaturgie: Ana Nežmah scénografie: Eszter Koncz

lightdesign, technika: Matouš Ondra

produkce a PR: Ufftenživot, Tereza Tomášová a Karolína Pepelanov

foto: Dita Havránková grafický design plakátu a videa: Eszter Koncz a Jiří Šimek

Projekt je koprodukcí mezi Ufftenživot, Studio ALTA, Centrum nezávislej kultúry Záhrada – Banská Bystrica, Eliadova knihovna Divadla Na zábradlí. Projekt vznikl díky podpoře Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Projekt byl podpořen Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA a REZI.dance Komařice.

www.studioalta.cz

www.ufftenzivot.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025

OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat. 

Podívejte se na náš nový dokument,  kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu. 

Dokument najdete ZDE.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025