ČR: Diváci se mohou v následujících měsících těšit na řadu novinek, které Česká televize pořídila na podzimním mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Velkolepý historický seriál Vzestup havrana, muzikálový hit Největší showman s Hughem Jackmanem, pokračování oblíbených seriálů nebo koncerty hudebních hvězd představují jen část programových novinek. Zahraniční vysílatele naopak na veletrhu zaujaly seriály Stíny v mlze, Vlastně se nic nestalo, minisérie Docent nebo film Smetana z produkce České televize.
„Na veletrhu v Cannes jsme pro naše diváky získali pokračování osvědčených seriálů, oceňovaných pořadů a letos jsme se zaměřili ve výběru ještě více jak na fanoušky umění a hudby, tak i na nejmenší diváky, kteří se budou mít na co těšit,“ prozradil programový ředitel České televize Milan Fridrich.
Brzy tak bude vysílána nová řada úspěšného retro seriálu Zavolejte porodní sestřičky z produkce BBC. Od Warner Brothers diváci uvidí americký seriál Kominského metoda s legendárním Michaelem Douglasem v roli herce, který se snaží se ctí uhrát „životní roli“ jménem stárnutí, či americký seriál Maid o matce samoživitelce a jejím zápasu o důstojný život. Česká televize bude vysílat i pokračování úspěšného francouzského krimiseriálu Komisařka Florence o pařížské policejní komisařce, která se přestěhuje do Annecy a tam se vypořádává jak s kriminálními živly, tak s problémy ve své rodině.
Jednou z největších akvizic na veletrhu je výpravný maďarský historický seriál Vzestup havrana o uherském šlechtici a vojevůdci Jánosovi Hunyadim a jeho boji proti osmanským nájezdníkům v polovině 15. století. Dále pak oceňovaný muzikálový hit Největší showman s Hughem Jackmanem z produkce studia Walt Disney. To ale není ze světa hudby vše. Mezi perly, které Česká televize získala, patří velký koncert britského rockera Stinga na zámku Chambord, kde vystoupil před dvaceti tisíci fanoušky a předvedl velkolepou show. Životopisná minisérie So Long, Marianne zase představí světoznámého folkového zpěváka Leonarda Cohena, kterého ztvárnil herec Alex Wolff.
Svět legendárního malíře poodhalí zevrubný životopis ikonického tvůrce surrealismu Salvadora Dalího v dokumentu Salvador Dalí: Hledání nesmrtelnosti. A nejen pro fanoušky módy jsou určeny dvě minisérie o předních osobnostech módního průmyslu a jejich bouřlivých životech – Karlu Lagerfeldovi a Cristóbalu Balenciagovi. Na ČT art proběhne už 7. prosince přímý přenos ze znovuotevření chrámu Notre-Dame v Paříži s hvězdnými interprety.
Česká televize potěší i fanoušky mezinárodní kuchyně. V cyklu Stanley Tucci a všechny chutě Itálie budou diváci objevovat krásu a pestrou kuchyni Apeninského poloostrova se slavným hercem. Mexiko a jeho gastronomii zase představí Eva Longoriová a všechny chutě Mexika.
V rámci výročí 80 let od konce druhé světové války nabídne Česká televize divákům řadu historických dokumentů jako například Ženy ve válce, Osvětim: Skryté stopy, Hlasy Dne D nebo Tajné zbraně 2. světové války. Čtyřdílný dokument Královská pavučina zase odhalí provázanosti evropské monarchie v závěru 19. a na počátku 20. století. Pro fanoušky Arthura Conana Doylea je přichystán nový třídílný cyklus BBC Sherlockova vražda, který obsahuje mnoho neznámých faktů a souvislostí.
Dětští diváci se mohou na Déčku těšit na pokračování oblíbených animovaných seriálů Tlapková patrola nebo SpongeBob v kalhotách. Na obrazovkách ČT se objeví i slavný dětský animovaný seriál Blue o psí slečně. Kromě toho budou nejmladší diváci moci sledovat britskou pekařskou soutěž dětí ve věku od 9 do 15 let Junior Bake Off.
Česká televize se veletrhu MIPCOM 2024 ve francouzském Cannes účastnila i jako aktivní producent nabízející své pořady. „Největší ohlas napříč všemi schůzkami měly dokumenty Franz Kafka – známý neznámý, Tajemství života Bedřicha Smetany a film Smetana. V následujících dnech budou desítkám vysílatelů, platformám a distributorům rozeslány otitulkované ukázky k posouzení,“ uvedl výkonný ředitel obchodu Hynek Chudárek.
Česká televize zaznamenala tradičně zájem o své tituly z celého světa. Japonskou veřejnoprávní televizi zaujal film Smetana a kriminální série Stíny v mlze a Docent. Americkou kabelovou televizi Eurochannel upoutaly filmy Cesta do tmy a Svatá i minisérie Vedlejší produkt. Polská VOD platforma má zájem o hrané seriály Vlastně se nic nestalo a V jiném těle, nebo dokument Tělo v mé hlavě. Italská skupina Mediaset projevila zájem o obě řady minisérie Docent, dokumentární seriál Středověké srdce Evropy a všechny řady Případů 1. oddělení. Maďarská veřejnoprávní televize poptává Vedlejší produkt, Středověké srdce Evropy a Vlastně se nic nestalo. Celosvětové dostupná VOD platforma Menemsha Films zaměřená na židovskou tematiku chce vedle dokumentu o Franzi Kafkovi zařadit i starší tvorbu ČT filmy Colette a Zádušní oběť nebo dokumentární snímek Židovská cesta.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.