PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
„Dlouhodobě pozorujeme nárůst zájmu o program pro děti. Ten navštěvují rodiny společně se studenty, školáky i těmi nejmladšími členy rodiny. Rodiče chtějí se svými dětmi mluvit o minulosti, a proto je nejvíce baví hodiny interaktivního dějepisu nebo výtvarné workshopy, do kterých se mohou zapojit společně. Diskutovat chtějí ale i dospělí, a proto jsme letos navýšili počet míst pro debaty a podcasty. Aktuální témata zaujala natolik, že jejich kapacita byla beznadějně zaplněna. 35. výročí nás vedlo také k potřebě bilancovat. Proto jsme se letos tematicky zaměřili na Slovensko. Zohlednili jsme jak jeho historický kontext, tak i palčivou aktuální situaci,“ komentuje letošní jedenácté Korzo Národní jeho programová manažerka Ester Valtrová. Její krátkometrážní film Svoboda nás spojuje je nyní dostupný ke zhlédnutí na webu www.korzonarodni.cz/film. Tam také budou zveřejněny k poslechu záznamy živě nahrávaných podcastů a debat jako například Svoboda nás spojuje s hosty tří generací.
Dle prvního hrubého odhadu mobilního operátora T-Mobile zavítalo na Národní třídu do 18 hodin přes 93 000 občanů. „Korzo Národní je pomyslným vyvrcholením našich podzimních aktivit, které jsme tento rok komunikovali v kampani Svoboda nás spojuje. Jsme rádi, že hodnoty spojené se sametovou revolucí a 17. listopadem ve společnosti rezonují i třicet pět let po ní. Čím dál tím větší část společnosti si uvědomuje důležitost dialogu i vlastní společenské angažovanosti,“ říká Veronika Povišerová, ředitelka Korza národní a dodává: „Jsme rádi, že s námi lidé všech generací slaví svobodu po celý den. Dopoledne už tradičně zaujal sametový brunch, na kterém jsme pro organizaci Fandi mámám vybrali přes 47 tisíc korun. Nejvíce navštěvovanou částí programu byla již tradičně Modlitba pro Martu a k ní přidružená premiéra filmu Svoboda nás spojuje. Děkujeme všem, kteří s námi svobodu oslavili.“
Nejen film Svoboda nás spojuje rozzářil Národní třídu. Celý den domy na ní zdobila velkoformátová audiovizuální instalace od kreativního studia 3dsense, vytvořená přímo pro Korzo Národní. Skládala se z obřích písmen, která dohromady tvořila nápis SVOBODA. S tečkou. „Tečka se nám přirozeně hodila i prakticky, zároveň ale skvěle podtrhla význam instalace. Ať už koncept svobody nebo demokracie vnímáte jakkoliv, podstata slova je každému hned jasná. Nápis v takto obřím měřítku najednou funguje jako statement, proti němuž nelze nic namítat. Co je víc než svoboda?“ doplňuje art director studia 3dsense Josef Lepša.
Oslavy svobody nezůstaly jenom v Praze. Celá republika se připojila k připomínání sametové revoluce. Ať už svými vlastními připomínkovými akcemi nebo pomocí online svíčky. Přes tu poslalo vzkaz přímo na Národní třídu přes pět set lidí.
Sametem to neskončilo. Právě naopak!
Před více jak deseti lety jsme si řekli, že Národní třída by 17. listopadu neměla zůstat prázdná a že připomínat si svobodu, kterou jsme sametovou revolucí získali, bychom měli vlastně každý den. Dneska si toho říkáme víc. Revoluci jsme sice nezažili, ale to neznamená, že nabytou svobodu nemůžeme aktivně oslavovat a chránit.
Díky, že můžem je neziskovka plná studentů a mladých lidí, kterým není lhostejný okolní svět. Chceme společnost spojovat, vzdělávat a podněcovat v ní chuť aktivně se na naší budoucnosti podílet. Postupně se z nás stala organizace, která nejen slaví svobodu v centru Prahy, ale stojí za spoustou celoročních projektů, které sahají do všech regionů.
Svoboda a demokracie je totiž radost, ale také zodpovědnost. Nechceme poukazovat pouze na to, co nás ve společnosti trápí, ale vyzdvihnout také to, co nás spojuje.
Díky, že můžem! A díky, že nás v tom podporujete.
Festival svobody
Je otevřené uskupení občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu. Spojují nás hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. Každoročně pořádáme koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Usilujeme o posilování vztahů mezi občany. Festival svobody nabízí podporu v tvorbě doprovodného programu (výstavy, licence apod.), pomoc s propagací či grafickými pracemi a v neposlední řadě v případě zájmu i s hledáním a získáváním kontaktů na zajímavé speakery a osobnosti pro danou akci.
Facebook: https://www.facebook.com/dikyzemuzem
Instagram: https://www.instagram.com/dikyzemuzem
Youtube: https://www.youtube.com/@dikyzemuzem3700
TikTok: https://www.tiktok.com/@dikyzemuzem
Twitter: https://x.com/dikyzemuzem
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.