ŠUMPERK: Osmadvacátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive startuje v Šumperku již 14. listopadu. Během tří dnů na něm vystoupí přes třicet kapel a hudebníků patřících jak k mezinárodní a domácí špičce tohoto žánru, tak i k mladým nadějím, jež si zaslouží dostat prostor na prestižní přehlídce. Festival je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry.
Žánrově se letos program rozkročí do šíře od klasického kytarového blues přes jeho akustickou podobu, americké písničkářství až po garážový rock. Dům kultury, tradiční festivalové centrum, letos díky zvětšení a vylepšení vytápěného stanu v Pavlínině dvoře, nabídne dvě rovnocenné hlavní scény. Ve foyer navíc vznikne nově klidová zóna s větším počtem míst k sezení. Vedle tradičního Klášterního kostela koncerty proběhnou poprvé v hotelu Perk. Festival, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, nabídne jako každý rok bohatý doprovodný program - noční jam sessiony, projekci hudebního dokumentu, masterclassy pro aktivní muzikanty i poslechové pořady předních českých publicistů. V prodeji na webu festivalu jsou třídenní vstupenky na tři hlavní večery i vstupenky na doprovodné akce.
„Co se týká vystupujících umělců, podařilo se nám opět dát dohromady velmi kvalitně obsazený ročník festivalu,” říká na úvod bez nadsázky jeho ředitel Vladimír Rybička. „Žánrově jsme se letos rozkročili zase o něco šířeji. Kromě klasických bluesových kytarových hudebníků, jako je držitel mnoha cen Albert Castiglia nebo naopak akustičtější Eric Bibb, jsou tu výrazné žánrové přesahy. Například jako u Chucka Propheta do stylu Americana, který sdružuje nejlepší bluesové, rockové i countryové tradice, nebo jako u The Courettes do garážového rocku. Jsme stále bluesový festival, ale snažíme se návštěvníkům otevřít nové obzory,” vysvětluje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. K hlavním hvězdám patří proslulý kytarista a zpěvák Devon Allman, zástupce jednoho z nejslavnějších muzikantských rodů, syn Gregga Allmana a synovec Duana Allmana, zakladatelů legendární jižanské kapely The Allman Brothers Band, dále americký bluesový písničkář, držitel řady Blues Music Awards a tři nominací na Grammy Eric Bibb, brilantní kytarista z Miami a Bluesrockový umělec roku 2023 Albert Castiglia, americký zpěvák a kytarista Duwayne Burnside, jeden ze čtrnácti dětí legendárního představitele hill country blues R. L. Burnsidea, významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet, explozivní dánsko-brazilská dvojice The Courettes a dvě uskupení reprezentující chicagské blues a místní slavný festival - Chicago Blues Festival feat. Stephen Hull & Dave Herrero & Sheryl Youngblood a Legends of Chicago Blues feat. Oscar Wilson, Jimi Primetime Smith & Bob Corritore.
„Letošní ročník určitě potěší bluesrockové fanoušky,” říká k hlavní hvězdě Devonu Allmanovi Ondřej Bezr. V současné době tento kytarista a zpěvák koncertuje se sdružením The Devon Allman Project, ve kterém jej doprovází další kytarista, basista, hráč na hammondky a dva bubeníci. „Kapela má na repertoáru jak klasické songy Allman Brothers, tak původní skladby Devona Allmana. A jako překvapení slibuje také nečekané coververze,” doplňuje Bezr.
K dalším zahraničním vystupujícím patří objev Dana Auerbacha z The Black Keys, alabamský písničkář Early James, který míchá prvky blues, folku, rocku a klasické country, dále dvojice Hugo Race a Michelangelo Russo, která letos chystá albovou novinku s názvem The Crucible, výjimečný italský lap steel kytarista Marco Bartoccioni, který předvede výbušnou show na pomezí blues, jižanského rocku a soulu, nebo americký kytarista a multiinstrumentalista Luke Winslow King, který delta blues mísí s prvky folku, gospelu či jazzu. V Domě kultury s ním navíc vystoupí fenomenální toskánský hráč na resofonickou slide kytaru Roberto Luti. V Šumperku zahraje také skotský hráč na stejný nástroj Dave Arcari, který přiveze divoké delta blues s příměsí punku, trash country a rockabilly, a kapela Three for Silver s frontmanem Lucasem Warfordem, který hlasem ne nepodobným Tomu Waitsovi šíří zábavu a hudbu bez hranic. Dále přijedou vítězové vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, slovenští Kiero Grande, polští Robert Kordylewski Trio a srbští The Bad Week, vítězové evropské soutěže European Blues Challenge - holandské akustické trio Robbert Duijf Band, nebo rakouský kytarista a zpěvák Jörg Danielsen a americký kytarista Ben Prevo.
Jana Koubková, jedna z absolutních hvězd české hudby bez ohledu na žánr, slaví letos v říjnu osmdesátiny. Proto se dramaturgie Blues Alive rozhodla této velké dámě uspořádat v rámci sobotního tematického koncertu narozeninovou oslavu. „Kromě brilantně sehraného Jana Koubková Quartetu si oslavenkyně zazpívá i s trojicí svých letitých přátel a kolegů pianistou Martinem Kratochvílem, kytaristou Tonym Ackermanem a saxofonistou Joem Kučerou, s nimiž natočila album Znění a snění. Tento program zazní naživo vůbec poprvé,” láká Bezr. Z dalších českých jmen nebudou chybět například Mirek Kemel se svým triem, pražské power trio Cold Licks, jehož leaderem je výtvarník Jonáš Ledecký, nebo kvarteto Readymade Backsliders.
Program festivalu dále nabídne noční jam session, projekci ceněného dokumentu And This Is Free v kině Oko o historii legendární obchodní a později bluesové tepny Maxwell Street v Chicagu ze šedesátých let, tři poslechové pořady v Knihovně T.G. Masaryka a dva masterclassy bluesového písničkářství a hry na slide kytaru pro aktivní hudebníky.
V prodeji na webu festivalu jsou třídenní festivalové permanentky i vstupenky na doprovodné akce.
I letos se uskuteční Blues Alive Tour po českých a moravských městech, na kterém vystupuje jedna z hvězd Blues Alive, americký zpěvák a kytarista Duwayne Burnside se svojí kapelou. Vstupenky na tyto jednotlivé koncerty se prodávají samostatně.
Více informací i přesný program najdou zájemci na www.bluesalive.cz.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.