OSTRAVA: Mezinárodní kameramanský filmový festival Ostrava Kamera Oko (OKO) se letos zaměří na kameru v dokumentárním filmu. Mezi hosty přivítá současnou českou fotografku Libuši Jarcovjákovou a představí nový dokument o jejím životě Ještě nejsem, kým chci být. Do Ostravy dorazí také švédská kameramanka Lisabi Fridell (Dokud se tančí). Na OKO uvede v předpremiéře svůj nový film Mosty. Šestnáctý ročník Ostrava Kamera Oko proběhne v termínu 13.–17. listopadu 2024.
„Dramaturgie Ostrava Kamera Oko dává v posledních letech výrazný prostor nejen klasickému hranému filmu, ale i dalším formám práce s kamerou. Před dvěma lety jsme se v souvislosti s konfliktem na Ukrajině zaměřili na válečné kameramany a kameramanky, loni jsme se věnovali kameře v animaci a letos je tím tématem, které bude prostupovat celým programem, kamera v dokumentárním filmu,“ říká programová koordinátorka OKO Zuzana Černá.
Například jedním z kurátorů 16. ročníku Ostrava Kamera Oko bude dokumentarista Ivo Bystřičan, který ve svém filmovém výběru představí mimo jiné i celovečerní dokumentární film Nonstop za osobní účasti režiséra Jana Gogoly.
Speciální uvedení dokumentu Ještě nejsem, kým chci být
Pozvání na festival přijala také fotografka Libuše Jarcovjáková. I ona zde uvede svůj kurátorský výběr filmů a dále pak vlastní dokumentární portrét Ještě nejsem, kým chci být (2024) v režii Kláry Tasovské. Snímek poskládaný z tisíců analogových fotografií Jarcovjákové a jejích deníkových zápisků měl premiéru v únoru tohoto roku na MFF Berlinale, kde sklidil výrazný divácký úspěch.
„Fotografie Libuše Jarcovjákové dokumentují jak ty nejintimnější okamžiky jejího života, tak i velké dějiny, jichž byla součástí, včetně pádu Železné opony, který sledovala ze západního Berlína. I proto tento film uvedeme 16. listopadu, v předvečer 35. výročí sametové revoluce,“ říká ředitelka OKO Gabriela Knýblová.
Předpremiéra filmu Mosty s kameramankou Lisabi Fridell
Hlavní zahraniční hostkou 16. ročníku Ostrava Kamera Oko bude v Berlíně usazená švédská kameramanka Lisabi Fridell známá především díky filmu Dokud se tančí (2019), na kterém spolupracovala se švédským režisérem s gruzínskými kořeny Levanem Akinem a za který získala švédskou výroční filmovou cenu Guldbagge.
Na OKO Fridell uvede nejen tuto úspěšnou queer romanci z prostředí gruzínského souboru tradičních tanců, ale i svůj nejnovější film Mosty (2024), rovněž v režii Levana Akina, o putování nesourodé dvojice ulicemi Istanbulu. I tento snímek měl světovou premiéru na letošním Berlinale, kde zahajoval sekci Panorama. Fridell navíc zasedne v porotě krátkometrážní soutěže OKO a festivalovým divákům představí svou tvorbu na filmové lekci.
Kameramanské debuty
Programová struktura 16. ročníku Ostrava Kamera Oko je stejná jako v předchozích letech. Diváci se mohou těšit na hlavní soutěžní sekci s českými premiérami nových zahraničních filmů z předních světových festivalů nebo na krátkometrážní soutěž studentů a studentek českých a slovenských filmových škol. Chybět nebudou ani kameramanské debuty.
Své celovečerní prvotiny letos na OKO představí kameramani Tomáš Šťastný (Od marca do mája, 2024), Stanislav Adam (After Party, 2024), Václav Fronk (Život k sežrání, 2024) a Jan Kebrdle (Piano na křižovatce, 2023) a trojice Kristina Kůlová, Ludvík Otevřel a Marie Magdalena Kochová uvede svůj společný debut Ta druhá (2024).
Ostrava Kamera Oko nově v Boutique Business Inkubátor Ostravica
Festival Ostrava Kamera Oko je známý tím, že svůj program pořádá nejen v tradičních kinosálech, ale i mimo ně. Po Dolní oblasti Vítkovice nebo bývalém hobbymarketu Bauhaus ve správě městské galerie PLATO to letos bude nově zrekonstruovaná budova bývalého módního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy. Tento prostor zaplní filmy, třeba právě speciální uvedení dokumentu Ještě nejsem, kým chci být, i experimentální projekce a hudba v rámci audiovizuálních nocí Lights of Sound.
Praktické informace
Prodej akreditací probíhá na webu festivalu, vybírat lze mezi akreditací na celý festival, víkendovou akreditací (pá–ne) a zlevněnou akreditaci pro studenty a členy Asociace českých filmových klubů. Akreditace a vstupenky na jednotlivé projekce budou v době konání festivalu k dostání také na místě.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.