FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Celorepublikový happening Jsem laskavec je již sedmým rokem nedílnou součástí kalendáře frenštátské Základní umělecké školy. Stejně jako loni vyvrcholí drobné laskavosti velkým benefičním koncertem, který se uskuteční v pondělí 11. listopadu 2024 od 18 hodin v prostorách velkého sálu Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. V programu vystoupí téměř stočlenný pěvecký sbor Senzaband a žáci tanečního oboru ZUŠ, dále jako hosté přijedou členové pěveckého sboru HUSA z Hukvald a chybět nebude klavírista světového renomé, frenštátský rodák Martin Kasík. Výtěžek z koncertu opět poputuje na podporu rané péče pro děti se zrakovým handicapem a jejich rodin v Moravskoslezském kraji. V minulém roce se díky Benefičnímu koncertu na Hukvaldech podařilo získat 50 tisíc korun.
Benefiční kulturní akci na podporu rodin s dětmi s postižením zraku a rané péče, se tentokrát ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm, společnost Innomotics s.r.o., odštěpný závod Elektromotory Frenštát, podporovatelka rané péče Martina Kašpárková z Hukvald a Kristina Mezníková ze Společnosti pro ranou péči Ostrava společně s dalšími partnery rozhodli uspořádat ve velkém sále frenštátského Domu kultury. „Máme opravdu velkou radost, že jako vzácný host na koncertu vystoupí absolvent naší školy, významný klavírista světového renomé a frenštátský rodák Martin Kasík. Právě on se stane na svátek sv. Martina, v den svých jmenin, patronem této akce. Kromě jeho recitálu se návštěvníci mohou těšit na vystoupení téměř stočlenného pěveckého sboru Senzaband pod vedením paní učitelky Věry Marhevské. Společně s ním se v rámci některých písní představí také žáci tanečního oboru naší ZUŠky a zavítá k nám i pěvecký sbor Husa z Hukvald, který pracuje pod vedením paní Markéty Kološové,” uvádí ředitel ZUŠ Frenštát p. R. Vladimír Vondráček.
Koncert bude mít podtitul „Jsou mezi námi”. Většina aktivit se totiž tentokrát ponese v andělském duchu. Ve výtvarném ateliéru ZUŠ Frenštát p. R. pod vedením paní učitelky Romany Kubešové vznikl velkoformátový obraz s andělskou tématikou. "Náš obraz na plátně je tvořen několika vrstvami - několika technikami. První vrstvu - pozadí tvoří abstraktní textura, která vznikla použitím tiskařské barvy, válečku a špachtle. V další vrstvě je možné obdivovat hravou dětskou kresbu, jejímž námětem jsou andělé - autory těchto kreseb jsou naši nejmladší žáci. Nejsvrchnější část obrazu pokryje motiv andělských křídel, vytvořený malbou spreji. Právě tento motiv je dílem Ester Martiňákové," vysvětluje Romana Kubešová, která se graficky podílí také na tvorbě limitované kolekce andělských triček.
Do dne konání koncertu je přístupná online internetová aukce uměleckých děl regionálních umělců. Přímo na místě bude možné zakoupit upomínkové předměty jako andělské náušnice, látkové dekorace a další krásné dárky a také touto cestou akci podpořit. Výtěžek z dobrovolného vstupného, prodeje obrazů, dárkových předmětů i občerstvení poputuje na konto rané péče Ostrava.
Od pondělí 21. října 2024 bude možné bezplatně si zarezervovat své místo v sále, prostřednictvím odkazu umístěného na stránkách www.zusfrenstat.cz nebo www.ranapece.cz/ostrava, kde bude umístěn také odkaz na internetovou aukci dalších andělských uměleckých děl. Věříme, že se najde spousta laskavých lidí, kteří tuto akci podpoří a společně se všemi organizátory se pokusí předat velký kus laskavosti rodinám, které ji potřebují.
Akce Jsem laskavec již osmým rokem motivuje děti ve věku od 3 do 18 let, aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe. V předchozích letech frenštátská ZUŠ podpořila například psí útulek ve Vlčovicích, uspořádala koncert v Domě s pečovatelskou službou ve Frenštátě pod Radhoštěm, v roce 2020 prostřednictvím streamu zazpívaly děti klientům Hospicu Frýdek-Místek, v následujícím roce obyvatelům frenštátského Domova Hortenzie. Poslední dva roky škola podporuje aktivity Společnosti pro ranou péči Ostrava.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.