BROUMOV: Dvacítka zajímavých hostů, šest moderátorů, pět dní programu, tři hlavní diskusní panely a jedno téma: Smíření a naděje. To vše nabídne 11. ročník konference Broumovské diskuse, která se bude konat 6.–10. listopadu v Broumově. Hostem konference bude i prezident Petr Pavel, který se zúčastní diskuse o smíření a naději v kontextu života v regionech. Vedle prezidenta budou hosty Broumovských diskusí i Tomáš Holub, Jiří Přibáň, Miloš Doležal, Mikuláš Bek, Ivana Svobodová, Constantin Kinský a další. Hlavní panely bude živě přenášet Česká televize v iVysílání. Konference je otevřená široké veřejnosti a zbývající vstupenky lze zakoupit na www.broumovskediskuse.cz.
Tradiční diskusní setkání inspirativních osobností se letos zaměří na téma Smíření a naděje, a to z pohledu filozofického, psychologického, historického i politického. Setkání se zúčastní ministr školství Mikuláš Bek, biskup Tomáš Holub, publicistka Josefína Formanová, soudce Ústavního soudu Jiří Přibáň, spisovatel Miloš Doležal, psycholog Dalibor Špok, novinářka Ivana Svobodová, politolog Patrik Eichler, filantropové Constantin Kinský a Ondřej Vlček a další hosté…
Návštěva prezidenta Petra Pavla
Část konference bude ve znamení návštěvy prezidenta České republiky Petra Pavla. Ten se v sobotu 9. listopadu nedaleko Broumova zúčastní výsadby Aleje svobody, kterou každoročně organizuje Nadace Partnerství. Místním spoluorganizátorem je Strategická rada regionu Broumovska. Účastníci společně vysadí na 90 stromů. Na výsadbu naváže odpolední diskusní setkání s prezidentem nazvané „Život v regionech“, které se částečně dotkne i tématu konference, tedy smíření a naděje. Setkání se bude konat od 15 hodin v broumovském klášteře a jeho účastníky budou místní kulturní aktéři, starostové měst Broumovska, zástupci veřejnosti či studenti Gymnázia Broumov. Setkání bude moderovat Michael Rozsypal.
„Jsme rádi, že pan prezident přijal naše pozvání. Vážíme si toho, že věnuje velkou pozornost rozvoji regionů a těšíme se, že v diskusi s publikem zazní zajímavé podněty. Debata tak doplní široké spektrum pohledů na naše letošní hlavní téma – smíření a naděje, protože to jsou fenomény, které prostupují všemi sférami života,“ říká Hana Valentová, výkonná ředitelka konference.
Hlavní program konference
Konference bude neformálně zahájena koncertem skladatelky a pianistky Beaty Hlavenkové ve středu 6. listopadu v 19 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera. Hlavní program pak odstartuje ve čtvrtek 7. listopadu slavnostním zahájením v 10 hodin. Následovat budou hlavní diskusní panely, které bude živě streamovat Česká televize na své iVysílání:
> Čtvrtek 7. 11. / 10:00–13:00 / 1. panel: Smíření a naděje v současné společnosti
hosté: Tomáš Holub, Josefína Formanová, Jiří Přibáň. Moderuje Světlana Witowská
> Čtvrtek 7. 11. / 15:00–17:30 / 2. panel: Cesty ke smíření a naději
hosté: Miloš Doležal, Ivana Svobodová, Dalibor Špok. Moderuje Hana Šimková
> Pátek 8. 11. / 10:00–12:30 / 3. panel: Smíření a naděje v politice
hosté: Mikuláš Bek, Patrik Eichler, další host v jednání. Moderuje Michael Rozsypal
Součástí programu je také byznys panel, jehož hosty budou filantropové Constantin Kinský či Ondřej Vlček. Panel bude moderovat novinář Petr Skočdopole. Tradičními body konference je i Komorní rozmluva v Opatských sálech s hosty Angelikou Pintířovou a Janem Starobou nebo páteční podvečerní koncert, letos v podání Doležalova kvarteta s hornisty Zuzanou Rzounkovou a Martinem Sokolem.
Konference se zúčastní také vybraní studenti středních a vysokých škol, kteří na základě zaslaných esejí získali pobytová stipendia. Pro studenty budou připraveny workshopy, které povede moderátorka a publicistka Daniela Brůhová a lektorka environmentálních programů Šárka Vávrová z Maiwaldovy akademie.
Novinky v programu: regionální panel a nedělní procházka
Konference letos nabídne hned několik novinek. První z nich je česko-německý diskusní panel „Smíření a naděje v malých velkých dějinách – zkušenosti z Broumovska“, který se bude konat v sobotu 9. listopadu od 9 hodin v konferenčním sále IC Broumovska. Diskutovat zde budou starosta Broumova Arnold Vodochodský, pedagožka gymnázia Broumov Šárka Rambousková, vedoucí Muzea Broumovska Michal Bureš a předsedkyně Institutu pro péči o sudetoněmecké kulturní dědictví Christina Meinusch. O moderaci panelu se postará novinářka Michaela Mašková. Panel bude tlumočen. Vstupenky na tuto diskusi i ostatní části programu lze zakoupit online na webu konference www.broumovskediskuse.cz.
V neděli bude celá konference zakončena společnou dopolední procházkou ke Kříži smíření na Bukové hoře, nedaleko Teplic nad Metují. Památník je věnován obětem národnostních sporů na Broumovsku. Vyjadřuje nejen smíření s historickými událostmi, ale také naději, že vzájemný dialog a spolupráce jsou možné.
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost, Solidarita a sounáležitost, Demokracie a dialog.
Statutárním partnerem konference je město Broumov. Trvalou záštitu udělil konferenci Královéhradecký kraj. Hlavními partnery jsou Nadace BLÍŽKSOBĚ, Jan Barta, Nadační fond Kladné nuly, Škoda Auto, Česká spořitelna, Hobra – Školník a Nadace OSF. Partnery konference jsou Wikov, Podnikatelský klub Broumovska, Z-TRADE a EDUMED. Generálním mediálním partnerem je Česká televize. Hlavními mediálními partnery jsou Deník N a Finmag, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník a Naše.broumovsko.cz. Hlavními regionálními partnery jsou Agentura pro rozvoj Broumovska, Benediktinské opatství sv. Václava a Maiwaldova akademie. Regionálními partnery jsou Gymnázium Broumov, Strategická rada regionu Broumovsko, Broumov 2028+, region Broumovsko, Analog Store, Muzeum Broumovska, Městská knihovna v Broumově – Café Litera, Coca Cola HBC Česko a Slovensko a Pejskar.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.