PRAHA: Inscenace o době, ve které žijeme, o našich životech, největších snech a nejhlubších obavách. ARCHA+ ve spolupráci s Divadlem NIE přináší obraz společnosti očima 22 mladých umělců. Setkali se, aby zachytili dobu, ve které žijeme právě teď, s tolika tématy, kolik je lidí. Premiéra JEDEN A JEDEN A JEDEN už 30. & 31. 10. 2024 v prostoru ARCHA+.
“Naše sny nám dávají smysl a vnitřní oheň, pohánějí nás kupředu a inspirují k tomu,
abychom usilovali o něco, co nás přesahuje. S našimi sny jsou ale propleteny i naše nejhlubší obavy – strach z neúspěchu, odmítnutí a ztráty. Strach z budoucnosti. Každý z nás čelí spoustě nejistot, ale společně je můžeme překonat a přijmout. První krok k tomu je sdílení a společné otevírání nelehkých témat.” popisují tvůrci.
Inscenace JEDEN A JEDEN A JEDEN je první samostatnou premiérou kulturního prostoru ARCHA+, který vznikl na začátku roku 2024 v centru Prahy jako inkubátor pro mladou generaci. Inscenace vznikla na základě OPEN CALLU, který uspořádala ARCHA+ ve spolupráci s Divadlem NIE pro širokou veřejnost a mladé performery ve věku 16-25 let. Tvůrci vybrali z více než 220 přihlášených 70 účastníků a účastnic a po intenzivním workshopu 22 mladých interpretů a interpretek obsadili do připravované inscenace. Vybraní performeři a performerky po dobu několika měsíců společně s profesionálními umělci Divadla NIE staví umělecký formát a otevírají pohled na problematická témata současnosti.
“Často stojíme před rozhodnutím, jestli věci, které v nás dřímají, zvládneme říct nahlas, nebo jestli si je nemáme nechat pro sebe. Ale čas společně strávený s lidmi, kteří jsou ochotni naslouchat, nám s rozhodováním může pomoci. Když nás někdo rozdělí na jednoho a jednoho a jednoho člověka, pak je možné vytvořit místo, kde můžeme být spolu.” popisují performeři a performerky.
Umělecký tým: Divadlo NIE & Katja Ebbel, Václav Kalivoda, Barbora Látalová, Anna Moberg, Iva Moberg, Kjell Moberg & Amelie Siba
Produkce: Iva Moberg
Producent: ARCHA+
Režie a koncept: Kjell Moberg
Pohybová spolupráce: Barbora Látalová
Hudební spolupráce: Anna Moberg, Václav Kalivoda, Amelie Siba
Skladba “Mami, tati”: Slávek Pham, Skladba “A tak se spoléhám”: Vincent
Světelný design: Filip Horn
Scénografie: Katja Ebbel
Na výrobě scénografie spolupracovali: Katja Ebbel, Alexander Moberg, Alfred Grorud Soma, Linnea Grorud Soma
Účinkující:
Josef Arnot, Lucie Djakoualnová, Simona Horičková, Michaela Hřebejková, Kateřina Kadlecová, Václav Kalivoda, David Mirský, Anna Moberg, Alena Novotná, Tomáš Sedláček, Aneta Skalická, Ida Raiterová, Matyáš Pavlík, Slávek Pham, Karolína Peterková, Mojmír Pěnička, Josefina Rajnišová, Kateryna Savluk, Julie Scholzová, František Souček, Matilda Šilpochová, Viktorie Trávníčková, Lukáš Vejšický
Divadlo NIE
Projekt vznikl ve spolupráci se souborem Divadlo NIE, jedním z kritiky nejuznávanějších mezinárodních divadel dneška, které se věnuje převážně tvorbě pro mládež a dospělé. Divadlo NIE ve svých inscenací kombinuje fyzické divadlo, směs jazyků, živou hudbu, storytelling a propojuje umělce z Česka, Norska a dalších evropských zemí.
ARCHA+
Nový projekt ARCHA+ působí od ledna 2024 v prostorách původního Divadla Archa. Jeho cílem je plnit funkci společenské laboratoře a stát se bezpečným místem pro dialog a tvorbu mladé generace.
Zároveň si prostor drží funkci stagiony a nadále hostí festivaly, česká i zahraniční divadla a koncerty. Dramaturgický výběr hostů je převážně směřován na mladé tvůrce a publikum. Od sezóny 2024/25 dostane prostor i vlastní tvorba ARCHY+. Stavět bude na základních tématech, která vzešla z průzkumu zájmů mladé generace. Patří mezi ně zejména hledání vlastní identity, vztah k technologiím a inovacím a environmentální témata. Cílem ARCHY+ je nejen tvořit pro mladou veřejnost, ale zejména ve spolupráci s ní.
Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury ČR, Prahy 1, Státního fondu kultury ČR, IDU, Perform Czech. Financováno Evropskou unií Next Generation EU.
ČR: Třinácté vydání katalogu Nejlepší knihy dětem opět přináší výběr nových pozoruhodných knih pro děti a mládež ze současné české knižní produkce. Katalog, který vychází 1. listopadu v tištěné i online podobě, představuje 36 rozmanitých titulů, které vyšly v letech 2023 a 2024. A pomáhá tím rodičům, učitelům, knihovníkům, knihkupcům i samotným mladým čtenářům zorientovat se v bohaté nabídce dětské literatury. Aktuální vydání zohledňuje diverzitu – mezi knihami najdeme například bilingvní romské leporelo Tade jandre / Vařená vejce nebo inspirativní knihy z oblasti poezie, komiksu či naučné literatury. Součástí katalogu jsou také QR kódy umožňující přímý přístup k ukázkám z knih pro podrobnější představu o každém z titulů.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
ČR: Vyšla kniha, která je hodně potřebná, ale nečte se snadno. Jmenuje se Zažila jsem nebe a peklo a najdete v ní celkem 14 příběhů žen, které se staly oběťmi psychického násilí v partnerském vztahu. " Kdo to nezažil na vlastní kůži, těžko pochopí, jak devastující účinek může psychické násilí mít," myslí si autorka knihy Zuzana Satori. Přesto se tomuto často skrytému druhu domácího násilí stále ještě nevěnuje dost pozornosti, velmi těžko se dokazuje a nezřídka se i bagatelizuje. "Česká republika je unikátní v tom, jak jsme vůči psychickému násilí tolerantní," říká Zuzana Satori. "Ponižování, sprostá slova, nadávky, to všechno se děje v rodinách docela často, nemluvě o technikách, jimiž mohou manipulátoři dostat ženy do vážných depresivních stavů." Z podcastu se dozvíte, jak se manipulativní partner ke své oběti chová, jakými technikami se ji snaží ovládnout a zdeptat a jak manipulativní chování rozpoznat, dokud je čas.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.