PRAHA: V loňském roce oslavil Festival indického filmu svůj dvacátý ročník a letos tedy vstupuje již do třetí dekády tohoto úžasného dobrodružství, kdy pravidelně divákům přináší to nejzajímavější a nejlepší z indické kinematografie. Hvězdy (nejen) bollywoodského stříbrného plátna budou v Kině Světozor zářit od 31. října do 2. listopadu 2024.
Objevte kouzlo indického svátku světel na filmovém festivalu. „Z organizačních důvodů jsme museli termín trochu posunout a vychází zrovna na nejdůležitější indický svátek Diwali (2. listopadu). Proto jsme do programu zařadili také nesmrtelný hit Kabhi Kushi Kabhie Gham, který oslavy toho svátku ukazuje opravdu opulentně a zároveň si ho indické rodiny dodnes pouštějí právě v těchto svátečních dnech“, říká umělecký ředitel festivalu Radim Špaček.
Kromě této klasiky se můžete těšit na aktuální snímky vyprávějící zajímavé příběhy, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Pestrou paletu žánrů budou představovat například životopisné drama Srikanth podle skutečného osudu o nevidomém chlapci, který se chce stát indickým prezidentem a zatím to dotáhl na bohatého podnikatele a vlivného filantropa. „Mým osobním tipem je drsný thriller Joram o útěku venkovského muže před politickými gangstery a zkorumpovanými policisty, po celou dobu se svým miminkem v náručí“, doplňuje Špaček. Laapataa Ladies je emocemi nabitý příběh dvou nevěst, omylem zaměněných ve vlaku. Crew je naopak akční komedie o trojici letušek, které se vydají na dráhu zločinu. A nakonec oceňované drama 12th Fail – opět podle skutečného osudu – popisuje strasti mladých studentů s přijímačkami na střední školu, kdy tento film tematizuje prorostlost státních institucí i soukromých podniků korupcí a nečestným jednáním (celý program na www.bollywood.cz).
Atmosféru Indie a zvlášť svátku Diwali bude po dobu konání festivalu zvýrazňovat výzdoba prostor kina od Sanu Babu a doplňovat jídlo z indické restaurace nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“. Tradicí se stala zejména taneční bollywoodská párty. Ta letošní bude pod taktovkou DJ Deepaka v klubu Chapeau Rouge 2. listopadu.
Festival má také facebookovou událost, kam se s blížícím se termínem přispívají zajímavosti a detaily k filmům: https://www.facebook.com/events/770789468423969.
Festival indického filmu
31. 10. – 2. 11. 2024
Praha, Kino Světozor, www.kinosvetozor.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.