PRAHA: Prague Music Week, jehož druhý ročník proběhne na přelomu října a listopadu v Praze, přichází s několika novinkami. Konference a veletrh, které jsou určeny hudebním profesionálům a všem, kdo se hlouběji zajímají o dění v této dynamicky se rozvíjející oblasti, se od 31. října do 2. listopadu přestěhují na nové místo – na Výstaviště Praha v Holešovicích. Letošní podtitul, který zní All You Need Is Music…And Money!, odkazuje k hlavnímu tématu, na který se vedle dalších aktuálních otázek pořadatelé zaměří – kde v hudbě jsou finanční prostředky, kde je hledat a získávat. Program konference nabídne téměř 40 debat, prezentací, panelů a praktických workshopů za účasti předních domácích i zahraničních osobností za všech oblastí hudebního průmyslu. Nově však navíc Prague Music Week nabídne ve spolupráci s pražskými kluby a promotéry všem hudebním fanouškům tzv. Prague Music Week Pass. Tedy permanentku, kdy se od 28. října do 7. listopadu za jedno vstupné zájemci dostanou na celkem 34 zahraničních i domácích koncertů a 3 divadelní představení ve 13 pražských klubech. Vstupenky na konferenci a Prague Music Week Pass jsou již v prodeji za zvýhodněné ceny. Více informací na www.praguemusicweek.cz.
Díky Prague Music Week Passu se fanoušci, kteří si chtějí na přelomu října a listopadu naplno užít pražskou klubovou scénu, dostanou s permanentkou v ceně 990 Kč (prvních 200 kusů) nebo 1 290 Kč během 11 dní na 34 koncertů a 3 divadelní představení ve 13 klubech. V nabídce zájemci najdou taková jména jako Call Me Karizma, John Maus, Starset, Lucky Love, Moimir Papalescu & The Nihilists nebo Portless včetně několika již vyprodaných večerů. „Chceme dát možnost veřejnosti brouzdat noční hudební Prahou, ukázat obrovskou nabídku, kterou pražské kluby nabízí a která tvoří ´hudební tep města´. Jde o velkou novinku, takže jsme zvědaví, jak se uchytí. Děkujeme všem klubům a pořadatelům koncertů, kteří do toho s námi jdou,” zdůrazňuje ředitel Prague Music Weeku Marek Vohralík. Další praktické informace včetně seznamu koncertů s daty a místy, na které Prague Music Week Pass platí, najdou zájemci zde. Pozor - důležité upozornění: na koncertech je pro držitele Passu limitovaná kapacita.
Letošní konference nabídne v Křižíkových pavilonech B a C vedle čtvrtečního zahájení, veletrhu a setkání profesních sdružení dva dny na třech scénách plné diskusí, prezentací, panelů i neformálního setkávání pro profesionály a všechny fanoušky, které zajímá, co aktuálního se právě děje ve světě hudby u nás i v zahraničí. Nebudou chybět praktické workshopy pro hudebníky včetně Spotify for Artists Masterclass. Jako řečníci přijali pozvání domácí i zahraniční zástupci a zástupkyně festivalů, labelů, klubů, managementů kapel, médií i kreativních profesí - například viceprezident hudebního festivalu SXSW (South By Southwest) James Minor, jedna z nejvýraznějších osobností v oblasti rozvoje umělců Rev. Moose nebo hudebník David Koller.
Jako hlavní téma se programem bude prolínat otázka finančních prostředků. „My všichni milujeme hudbu. I když ji ale máme rádi sebevíc, dříve nebo později vyvstane někde v pozadí otázka peněz. Peníze nejsou to první a hlavní, proč to děláme, ale bez nich to prostě nejde. Letos se tak společně zaměříme na to, kde vlastně peníze všude v hudbě jsou, kde je hledat, kde je získávat,” říká k volbě hlavního tématu šéf programu konference Jakub Nový. „Vedle toho se navíc nejen dotkneme, ale i ponoříme do dalších témat – umělá inteligence, udržitelnost, koncerty a města okolo, hudební média, bezpečnost akcí, Ukrajina a možná dojde i na pořadatelské historky,” dodává Nový.
Vedle konference bude možné na Výstavišti Praha navštívit také technologický veletrh inovací, kde se na ploše až 1 500 m2 představí firmy a produkty, které posouvají hudební svět. Budou zde vystavovat technické i technologické firmy, venues, dodavatelské i produktové firmy. Vstup na veletrh je zdarma.
Prague Music Week navazuje na úspěšné hudební konference Nouvelle Prague a Beats Evolution Conference a bere si z nich to nejzajímavější. Konal se poprvé v roce 2023 v Národním domě na Smíchově a přidruženém Futurum Music Baru. Loni jej navštívilo celkem 2 500 lidí.
Prague Music Week 2024
Konference, veletrh, networking: 31. 10. – 2. 11. 2024, Výstaviště Praha, vstupenky zde
Prague Music Week Pass: 28. 10. – 7. 11. 2024, koncerty v pražských klubech, v prodeji zde
Partneři:
Za podpory: Ministerstvo kultury, Městská část Praha 7
Hlavní partneři: NFCtron / Mastercard, SoundCzech, HEMI, Krušovice Bohém, TicketSwap, Výstaviště Praha
Partneři: OSA - Ochranný svaz autorský, Ploom, NickNack, TOI TOI, Platforma, Merlin, FESTAS, Intergram, SAI - Svaz autorů a interpretů, Easol, Nadace Život umělce
Produktoví dodavatelé: Eventee, GSE, GetID, KPK reklama
Mediální partner: Nedori
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.