PRAHA: Současný svět se potýká s radikalizací, společenskou nesnášenlivostí všeho druhu, názory a postoje se vyostřují. Čelíme přírodním katastrofám a válečným konfliktům. Kultura a umění mají obrovský potenciál tyto problémy uchopit, reflektovat a ve společnosti dále komunikovat. Participace, tj. náš aktivní podíl na kultuře a umění v místech, ve kterých žijeme, formuje naši osobnost, společnost i prostředí kolem nás. Jak podpořit tuto jedinečnou roli kultury? Jak se vzájemně inspirovat – doma i v zahraničí? Ve dnech 13.–15. listopadu 2024 pořádá NIPOS – Národní informační centrum pro kulturu Mezinárodní síťovací konferenci o participaci v umění a kultuře (HE)ART BEATS! 2024. Hlavním partnerem je Amateo – mezinárodní nevládní organizace pro participaci v umění.
Ve středu 13. listopadu od 20:00 hod. proběhne v rámci konference slavnostní Amateo Award ceremony 2024 – předání ceny organizace Amateo pro inspirativní projekty kulturní participace.
Převážná část konferenčního programu je situována do pražského Vzletu (https://vzlet.cz/), pro realizaci některých workshopů jsme našli partnery v prestižních uměleckých institucích, jako jsou Kunsthalle Praha (https://www.kunsthallepraha.org/), Galerie hlavního města Prahy (https://www.ghmp.cz/) či Národní Galerie v Praze (https://www.ngprague.cz/).
Na konferenci jsou srdečně zváni umělci, studenti uměleckých oborů, lektoři, vědci, zástupci kulturních organizací a institucí, pedagogové různých stupňů škol včetně ZUŠ, studenti pedagogiky, studenti arts managementu a všichni se zájmem o kulturu, umění a naši společnou budoucnost.
Akce je koncipována jako třídenní dialog českých i zahraničních profesionálů z kulturního a kreativního sektoru s odborníky i lidmi z „terénu”, kteří se věnují především společenské a environmentální tematice. Čekají nás interakce, diskuse, workshopy, inspirativní představení.
Plánovaná kapacita konference je 120 osob, konferenčními jazyky jsou čeština a angličtina se simultánním překladem.
Přihlášení a podrobný program zde: https://konference.nipos.cz/2024-heartbeats/
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.