ŠUMPERK: Klasika Viva začne podzim vystoupením dvou skvělých akordeonistů, Martina Kota (22) a Viktora Stockera (14), v šumperském klášterním kostele. Jejich muzikalita a technické umění je perfektní.
Jsou mladí a jsou vážně dobří. Bývají́ označováni za nejnadějnější akordeonisty mladé generace a na českých i zahraničních pódiích vyvolávají nadšení. Své umění prokázali na celé řadě mezinárodních soutěží i v rámci renomovaných festivalů. Jako duo společně vystupují od roku 2019.
Martinovi je 22 a má za sebou už řadu vítězství na mezinárodních soutěžích po celé Evropě. V současnosti studuje na Hudební akademii v polských Katovicích pod vedením Marcina Jabłońského a Piotra Chołołowicze. Martin koncertoval s Václavem Hudečkem, Lubomírem Brabcem a několika českými filharmoniemi, byl také prvním akordeonistou, který sólově vystoupil na festivalu klasické hudby Dvořákova Praha. V roce 2022 účinkoval za doprovodu Symfonického orchestru Karlovarského kraje na Festivalu Antonína Dvořáka a v listopadu 2023 absolvoval koncertní turné do Japonska. Ve dvanácti letech se představil ve finálovém kole soutěže Eurovision Young Musicians v Kolíně nad Rýnem.
Viktorovi je 14 a nejen, že sbírá úspěchy na soutěžích po celé Evropě a v ČR, je také mladý skladatel. V současnosti je žákem Markéty Laštovičkové na Základní umělecké škole v Havlíčkově Brodě a od září 2024 zahájí studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě taktéž u Marcina Jabłońského. Viktor měl možnost zahrát na galakoncertu v Senátu Parlamentu ČR a reprezentoval jako sólista Českou republiku na vystoupení v Evropském parlamentu v Bruselu. Představil se na Koncertu naděje, který vysílala ČT Art, či na Koncertě malých géniů ve Znojmě. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem v rámci projektu edukačních koncertů Vlnohraní. Kromě toho několikrát vystoupil po boku violoncellisty Tomáše Jamníka či zpěvačky Radky Fišarové a na festivalu Zlatá Pecka v roce 2022 doprovázel pěvkyni Dagmar Peckovou.
„Oba chlapce dobře znám, vystupovali už na našem festivalu Klášterní hudební slavnosti a hned jsem věděl, že si u nás ještě zahrají,“ říká Roman Janků, pořadatel Klasika Viva.
Do Šumperka připravujeme také další koncerty : 13.11. – Adam Plachetka, 8.12. – Epoque Quartet, 19.12. – Cello Republic, 25.12. – J. J. Ryba: Česká mše vánoční, 5.1.25 – Novoroční koncert
Vstupenky na koncert jsou dostupné na www.klasikaviva.cz nebo v běžných předprodejích. Pro pravidelné návštěvníky koncertů je stále otevřen Klub přátel KLASIKA VIVA. Jeho členové mohou díky členské kartičce kupovat vstupenky na koncerty KLASIKA VIVA se slevou. Členství v Klubu lze zařídit na https://klasikaviva.cz/klub-pratel-kv/. Žáci ZUŠ mají na koncert vstup zdarma.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce