HRADEC KRÁLOVÉ: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) připravuje celostátní přehlídku pěveckých sborů dětí, mládeže a dospělých, mezinárodní konferenci o sborovém umění a koncerty k Roku české hudby. Na všechna tato hudební i nehudební setkání se můžete těšit od čtvrtka 17. do neděle 20. října 2024 v Hradci Králové. Očekávaná účast je kolem 1800 sboristů z celé republiky.
Přípravný tým odborných pracovníků NIPOS (Barbora Hanslianová, Zuzana Jandová, Jan Pirner a Petr Koronthály) vás srdečně zve na největší sborovou akci po roce 1990, která v sobě kombinuje několik velkých sborových událostí. NIPOS ve své historii dosud tak rozsáhlou sborovou akci nikdy neorganizoval, v Hradci Králové se za dva týdny postupně sejde přes 50 amatérských sborů dětí, mládeže a dospělých, uskuteční se 15 koncertů, 46 workshopů, přednášky, debaty i kulaté stoly.
Součástí Choralia magna je celostátní přehlídka dětí a mládeže (s vybranými sbory z postupových přehlídek ze všech krajů) a sborů dospělých (vybraní vítězové uplynulých ročníků celostátních přehlídek Choralia Praha – Chrudim – Mikulov a sbory z výběrového řízení), které se budou vzájemně inspirovat na společných vystoupeních. Paralelně s přehlídkou se bude konat mezinárodní konference o sborovém umění, na níž se sejde více než 30 českých i zahraničních odborníků, vedle sbormistrů, dirigentů, pedagogů a zpěváků se zde potkají také lékaři, hudební pedagogové, skladatelé, pořadatelé festivalů a další pracovníci z oblasti kultury a školství. V panelových diskuzích se bude mluvit o sborovém zpěvu ze všech úhlů pohledu, o jeho roli v kultuře i ve společnosti.
V rámci akce proběhne také vzdělávací seminář Klub sbormistrů, burza (nejen) notových materiálů určených pro pěvecké sbory a koncerty k Roku české hudby. Součástí Choralia magna bude i první setkání odborných rad NIPOS pro sborový zpěv dětí, mládeže a dospělých, které bude mít na programu řešení aktuálních otázek sborového zpěvu. Sboristé i sbormistři rozezpívají od 17. do 20. října celý Hradec, koncerty budou probíhat v kostelích, ve Filharmonii Hradec Králové, v Petrof Gallery a v obchodním centru Aupark.
Akce se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a poslance Romana Bělora. Společně s NIPOS ji pořádá Asociace sbormistrů, Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a Základní umělecká škola Jitro Hradec Králové, na akci se podílí desítky dobrovolníků a domácích i zahraničních partnerů (Národné osvetové centrum, European Choral Association, Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze, Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové, Institut umění – Divadelní ústav, Česká hudební rada). Konání akce umožnily též i prostředky z Roku české hudby, Národního plánu obnovy i finanční podpora Statutárního města Hradec Králové. Vstupné na všechny akce s výjimkou mezinárodní konference je dobrovolné.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.