PRAHA: Umělecká platforma Sport in Art organizuje již druhý ročník výstavního projektu Art Grand Slam. Kurátorkou letošního ročníku je historička umění a pedagožka Martina Vítková, která zvolila jako prvek spojující sport a umění téma Paralelní dimenze. Výstavu děl deseti renomovaných umělců doplní svými počiny mladí tvůrci, kteří se do 10. listopadu přihlásí do open callu a jejichž vizuální díla budou do projektu vybrána odbornou porotou. Společná výstava vybraných děl inspirovaných sportem, vášní pro pohyb i umění proběhne v únoru 2025 v pražské SmetanaQ Gallery a dočká se také opět svého zahraničního uvedení. Vítěz open callu získá jedinečnou možnost zahraničního rezidenčního pobytu se side specific prezentací vítězného díla.
Art Grand Slam, ojedinělý výstavní projekt se zahraničním přesahem prezentující díla renomovaných umělců i mladých tvůrců do 30 let, pořádá umělecká platforma Sport in Art. Ta pod myšlenkou propojení současného vizuálního umění se sportem a pohybem sdružuje také kromě této výstavy umělecký magazín Sport in Art a prodejní kurátorsky vedenou on-line galerii umění.
Projekt Art Grand Slam vstupuje do svého druhého ročníku. Letos s kurátorkou Martinou Vítkovou, významnou českou historičkou umění a pedagožkou, která zvolila jako společný rámec a téma Paralelní dimenze – sport a umění. „Je důležité, jak intenzivně se sportu nebo umění věnujeme, co nám přináší. V obojím vyvíjíme aktivitu tvořivou, vnímání sportu i umění není jen pasivní částí procesu. Aktéři jsou na obou stranách, ti, co ze sebe něco vydávají, i ti, co přijímají,“ vysvětluje Martina Vítková hlavní myšlenku nadcházející výstavy.
Do projektu se zapojí stejně jako v minulém ročníku deset renomovaných výtvarníků. V únoru 2025 jejich díla se sportovní tematikou doplní také počiny mladých tvůrců do 30 let, kteří již nyní mohou přihlašovat svá díla ve vyhlášeném open callu.
“Do open callu se mohou hlásit čeští vizuální umělci a umělkyně do 30 let, tedy do ročníku 1994 včetně, kteří ve své práci reflektují téma sportu a pohybu, aby vytvořili několik nových původních děl inspirovanými pohybem. Umělci a umělkyně mohou poslat jak hotové dílo, tak jeho návrh včetně popisu realizace. Open Call je otevřen pro media malba, socha, objekt, instalace a video,” sděluje manažerka projektu Josefína Nedvědová z Art in Sport. K přihlášce je nutné vyplnit formulář účastníka a zaslat aktuální portfolio prací s životopisem, kontakty a reprezentativními ukázkami z díla. Podrobné informace zájemci naleznou na www.artgrandslam.org.
Do projektu Art Grand Slam ale také můžete výjimečné umělecké počiny nominovat. „Pokud tedy máte tip na nějaké jiné výjimečné dílo propojující sport a pohyb s uměním, které by nemělo podle vás upadnout v zapomnění, můžete ho prostřednictvím on-line formuláře do projektu nominovat,“ doplňuje Nedvědová. Nominovaná díla by měla být realizovaná nebo se teprve realizovat v průběhu roku 2024. Přihlášky mohou zahrnovat také projekty, které jsou aktuálně ve fázi přípravy, ale budou dokončeny do konce roku 2024. Po uzavření nominací vyberou odborní garanti jednotlivých kategorií pět děl, která postoupí do finále. Uzávěrka termínu dodání všech podkladů je 10. listopadu 2024.
Jeden z umělců či umělkyň vybraných z Open Callu bude na základě rozhodnutí poroty složené ze zástupců české kulturní scény navíc oceněn*a rezidenčním pobytem v zahraničí, během něhož bude finalizováno dílo pro site-specific uvedení v daných prostorách.
Pražská premiéra výstavy Art Grand Slam proběhne v únoru 2025 ve SmetanaQ Gallery a následující zahraniční vernisáž pak v průběhu roku 2025. Výstavu doplní katalog s doprovodnými texty kurátora a reprodukcemi všech děl uvedených v projektu.
První ročník projektu Art Grand Slam s tématem Uvnitř pohybu představil mladé umělce na výstavě společně například s Michaelem Rittsteinem, Lubomírem Typltem, Jakubem Janovským či Milenou Dopitovou a dalšími. Jak probíhala pražská i pařížská výstava a rezidenční pobyt v Českém centru Paříž se můžete podívat zde.
Art Grand Slam je výstavní projekt inspirovaný pohybem a sportem, jehož první ročník se uskutečnil v Praze v roce 2024. Je určen profesionálním umělcům, ale i mladým autorům do 30 let. Součástí je vyhlášení nejlepších umělecko-sportovních počinů předchozího roku, a to v šesti kategoriích. Hlavní část projektu Art Grand Slam je založena na výstavě, která má každý rok nového kurátora, a to především z důvodu zabránění umělecké a tematické stagnaci. Kurátor z tohoto důvodu vybírá i podtitul výstavy, která se v první řadě věnuje sportu, ale zvoleným podtitulem má možnost upozornit na důležitá témata v celospolečenském rozsahu. Pro druhý ročník výstavního projektu byla zvolena kurátorka Martina Víktová, uznávaná historička umění a pedagožka, v současnosti působící jako kurátorka v Muzeu Kampa a jako vyučující na vysoké umělecké škola Art Design Institut. Martina Vítková vybrala pro druhý ročník téma nazvané „Paralelní dimenze – sport a umění“. Projekt organizuje kulturní platforma Sport in Art. WEB | www.artgrandslam.org
Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Jeruzalémě a Bratislavě. Více na www.czechcentres.cz
Partneři projektu:
Hlavní mediální partner: CUPRA
Partneři: Česká centra, Sport in Art, SmetanaQ, Lasvit, F.H. Prager, FUD UJEP, TUL,
Mediální partneři: CzechCrunch, Reportér, Radio 1, Artmap, Artikl, Uni – kulturní magazín, Otevřené ateliéry Praha
Pod záštitou: hl. m. Prahy, městské části Praha 1, Ministerstva kultury
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce