SLOVÁCKO: Titulní straně obálky 5. letošního čísla národopisného a vlastivědného časopisu Malovaný kraj dominuje snímek kaple Božího srdce Páně u Tučap. Na zadní straně pak najdete fotografie Hausnerovy oskeruše z Bohuslavic u Kyjova ze seriálu Památné stromy na Slovácku.
V tomto čísle se seznámíte s výrobcem krojové obuvi z Lanžhota Markem Turečkem. Vydáte se na prohlídku nově otevřeného Domu přírody Hodonínské Dúbravy či si připomenete dobu protektorátu v Hodoníně. V novém cyklu Soudní spory na Uherskohradišťsku ve středověku a raném novověku autorka přináší historický úvod k soudní praxi v uvedeném období. Na Uherskohradišťsku zůstaneme i v dalším příspěvku, tentokrát se týká úlohy Uherského Hradiště během třicetileté války. A do třetice Uherskohradišťsko – jedná se o představení CM ZUŠ Slovácko Uherské Hradiště. Seriál Ornament na nádražních budovách na Slovácku nás tentokrát zavede do Strážnice. Zajímavý je i článek Léčba syfilis porodní babkou na Podluží. V rámci cyklu o výrobcích krojů se tentokrát vydáme do Veletin za krojovou tvůrkyní a restaurátorkou textilu Monikou Remešovou. Břeclavan letos slaví 70. narozeniny. Nejen o historii, ale hlavně o současnosti souboru je rozhovor s primášem CM Břeclavan MUDr. Františkem Blažkem. O obnovení slavnostních ženských krojů z první poloviny 20. století se zasloužil spolek Paměť Podluží, z.s. – o tom více v článku Ženský slavnostní kroj pro Poštornou. Rubrika připomínající 60. ročník časopisu Ze života zakladatele Malovaného kraje Fanoše Mikuleckého se věnuje vzniku některých Mikuleckého písní, tentokrát je to Dědidečko moja. Seriál Písňové klenoty současných sběratelů přínáší rozhovor s poněkud jiným sběratelem lidových písní Františkem Zákutným. O přírodě či krajině kolem nás je v Malovaném kraji hned několik článků – o skákajícím „mravenci“, dále o pruhovaném elegánu slíďáku břehovém či si doplníte informace o Baťově kanálu.
Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce