BŘECLAV: Předci amerického umělce Noaha Breuera vlastnili textilní továrnu ve Dvoře Králové nad Labem. Na počátku 2. světové války jim byla zabavena, většina členů této židovské rodiny zahynula v koncentračních táborech. Noah Breuer v roce 2016 vypátral v českém archivu vzorníky látek rodinné textilky a vytvořil výstavní kolekci, kde zkombinoval historické ornamenty a současný design. Nezisková organizace Moravská krása prezentuje výstavu Návrat/Return v Havlíčkově vile v Břeclavi. Noah Breuer s rodinou přijede z Ameriky 4. října do Břeclavi. Od 13 hod. bude komentovaná prohlídka, od 15 hod. vernisáž. Noah se tam poprvé setká příbuznými z Česka, které ještě nikdy nepotkal.
Rodinná sága
Příběh rodiny Breuerů by vydal na filmovou ságu, kde se proplétají osobní i pracovní úspěchy, ale také dramatické osudy. Společnost "Carl Breuer a synové" byla založena v roce 1897, od roku 1907 provozovala textilní továrnu ve Dvoře Králové. Továrna tiskla dekorativní motivy na látky. Před druhou světovou válkou továrna vyráběla 660 tisíc metrů látek ročně. V roce 1939 prosperující podnik, který vedli synové Carla Breuera, zkonfiskovali nacisté. Brzy poté se v továrně začaly vyrábět žluté Davidovy hvězdy, které museli Židé nosit našité na oblečení. Většina členů rodiny Breuerů zahynula v koncentračních táborech. Pěti předkům Noaha Breuera se podařilo uprchnout do Ameriky. Donedávna Noah netušil, že v Česku žijí jeho příbuzní. Poprvé se o nich dozvěděl letos v září. Na vernisáži se tyto rodiny poprvé setkají.
Návrat k předkům
Pro Noaha Breuera je výstava Návrat/Return v Břeclavi obzvláště důležitá, protože se jedná o první prezentaci jeho děl v Evropě. "V Česku jsem byl několikrát od roku 1990, ale až v roce 2016 se mi podařilo vypátrat archiv naší rodinné firmy v Muzeu textilu v České Skalici. Nejzajímavějšími předměty pro mě byly tištěné vzorníky. Zaujaly mě zejména hravé motivy aplikované na dětském textilu, zobrazující cirkusové akrobaty, letadla a automobily. Nechtěl jsem je jen přetisknout. Místo toho jsem vytvořil nová originální umělecká díla. Celý tento proces byl pro mě jako pomyslný návrat k odkazu naší rodinné firmy. Na vernisáž se mnou přijede můj otec a strýc, který se narodil před válkou ve Vídni. Oba se velmi zajímají o rodinnou historii. Už se všichni moc těšíme, až se poprvé uvidíme s našimi příbuznými v Česku," říká Noah Breuer, který vede ateliér tisku na univerzitě v americkém Buffalu.
Předávání tradice
Výstavu v Česku prezentuje nezisková organizace Moravská krása. "Dlouhodobě se věnujeme propagaci moravské lidové kultury v Česku i v zahraničí, ale zajímá nás také tradice předávání řemeslných a uměleckých dovedností v rodinách. Právě proto mě velmi zaujal projekt Noaha Breuera, který představuje nejen originální umělecká díla, ale také silný příběh z naší československé historie," říká Monika Vintrlíková, zakladatelka Moravské krásy. Vernisáž výstavy bude 4. října v 15 hod. za přítomnosti autora a jeho příbuzných. Výstava bude otevřena do 16. března 2025. V lednu 2025 proběhne prezentace Noaha Breuera v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Na podzim bude výstava v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem.
Fotografie výstavní kolekce a portrét autora zde:
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.