úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam
Alexandr Mishelashvili
© Kevin Foon



Česká umělkyně Lucie Páchová a gruzínský skladatel Alexander Mishelashvili míří do Broumova na hudební rezidenci

BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Rezidence, které pořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, jsou součástí projektu Hortus Musicalis Broumov 2024, financovaného Evropskou unií, Národním plánem obnovy, Ministerstvem kultury ČR a Královéhradeckým krajem. Partnerem rezidence je gruzínská organizace Kunsthalle Tbilisi.

Lucie Páchová je zvuková umělkyně, která ve své tvorbě kombinuje práci s hlasem, prostorem, objekty, terénními nahrávkami, pohybem či videem. Zajímají ji vrstvy poslechu, způsoby naslouchání a utváření vztahu k místu, okolí a jeho živým i neživým součástem skrze zvuk a poslech. Spolupracuje s komorními ansámbly, interdisciplinárními umělci i divadelními soubory. Tvoří zvukové instalace, prostorové kompozice, experimentální i komunitně zaměřené projekty.

„Během říjnové hudební rezidence v Broumově se těším na spolupráci nejen s gruzínským rezidentem Alexandrem, ale také se studenty místního gymnázia, pro něž připravuji sérii zvukových workshopů, zaměřených na poslech a improvizaci,“ uvedla Lucie Páchová.

Alexander Mishelashvili je gruzínský perkusionista a hudebník, který vystudoval Státní konzervatoř v gruzínském Tbilisi a už více než 11 let působí v národním orchestru Georgia Philharmonic. Výměnný program na Katedře bicích nástrojů Hudební akademie v Oslu podnítil jeho vášeň pro elektronickou hudbu a po návratu do Gruzie se zapojil do místní undergroundové kultury spoluprací s gruzínskými hudebníky a umělci.

„V rámci rezidenčního pobytu v Broumově budu spolupracovat s místním hudebníkem Michalem Hrubým. Jeho hudbu a improvizace poslouchám s velkou chutí! Opravdu mě baví. Je to všechno o volné improvizaci a vyvážených, čistých akustických zvucích dechových nástrojů spolu s perkusivními prvky. Věřím, že bychom společně mohli vytvořit velmi zajímavé elektroakustické kosmické zvuky a těším se na to,“ vysvětluje Alexander Mishelashvili.

Oba hudebníci se v Broumově představí veřejnosti při závěrečném vystoupení na konci rezidenčního pobytu, jeho formát určí právě společný čas a tvorba v rámci rezidence.

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024