ČR: Po vzájemné dohodě na konci září v Reflexu vyjde poslední díl oceňovaného podcastu Hodina Dějepichu. Její autoři, Tereza Kujová a Jan Studnička, již chystají svůj v pořadí druhý projekt, který jejich fanoušci najdou na Forendors. Novinka se jmenuje HistoRIP. Bude autorům vlastním zábavným způsobem mapovat nejzvláštnější a nejpozoruhodnější příběhy historie. První díl této novinky na Forendors posluchači najdou již 4. října.
Po více než dvou letech spolupráce s Reflexem se autoři podcastu Hodina Dějepichu, Tereza Kujová a Jan Studnička, rozhodli směřovat své projekty mimo mediální dům CNC. Na konci září tak pod vlajkou Reflexu vychází poslední díl oceňovaného podcastu Hodina Dějepichu. Fanouškům a posluchačům to autoři sami oznámili v jedné z epizod.
"Rozhodnutí ukončit naši spolupráci s Reflexem bylo náročné. Za ty více než dva roky jsme společně vytvořili skvělý podcast, na který jsme pyšní. Od října se plně přesouváme na Forendors. Již rok tam tvoříme pořad Stanice hrůzy. Za poslední rok jsme tak měli srovnání tvorby na vlastní pěst i se zázemím velkého mediálního domu. A rozhodli jsme se vykročit pouze na vlastní nohu. Ke konci září tak oba s Honzou Reflex opouštíme a budeme se naplno věnovat naší společné autorské tvorbě. Budeme pokračovat ve Stanici hrůzy a 4. 10. přidáme první epizodu novinky HistoRIP," říká Tereza Kujová.
"Spolupráce s Reflexem byla pro nás všechny obohacující. Nyní však cítíme, že nastal čas posunout se s našimi projekty novým směrem a realizovat nové tvůrčí vize. Hodina Dějepichu ukončí své působení závěrečnou epizodou 30. září 2024. Děkujeme všem, kteří podcast sledovali a podporovali," doplňuje za autorské duo Jan Studnička.
HistoRIP: Podcast je mrtev, ať žije podcast
Tereza a Honza už nyní připravují pro fanoušky a podporovatele nový historický podcast s názvem HistoRIP. Tento zábavný průzkum zapomenutých nebo přehlížených historických událostí najdou fanoušci na Forendors. Nová epizoda vyjde každé pondělí. Předplatitelé se na Forendosr navíc dočkají i bonusových epizod, záznamů z živáků a budou mít přístup na HistoRIP Discord. Během září mohou navíc získat předplatné podcastu za sníženou cenu. Pro všechny, kdo oba autory na jejich cestě chtějí podpořit, je to jedinečná příležitost. Připojit se k předplatnému novinky HistoRIP fanoušky nyní vyjde na 120 korun, od října pak bude standardní cena předplatného 150 Kč.
Autoři nyní novinku představují v krátké nulté epizodě. Dostupná je na všech platformách. První regulérní díl podcastu HistoRIP vychází v pátek 4. října a druhý již v pondělí 7. 10. Nové epizody najdou podporovatelé každé pondělí na Forendors. Ochutnávky jednotlivých epizod pak budou dostupné na ostatních podcastových platformách vždy v úterý.
První krátkou informační epizodu HistoRIP už Tereza a Honza publikovali. Najít ji můžete už nyní na Forendors, Spotify a YouTube.
Kde HistoRIP najdete?
Forendors: https://www.forendors.cz/historip
Spotify: https://open.spotify.com/show/5czGhW84uFmKneTQ6LUN7Y?si=9d6c54c3d1df4a0e
YouTube: https://www.youtube.com/@HistoRIPpodcast
Instagram: histoRIP.podcast
Discord pro podporovatele na Forendors
O Forendors.cz
Forendors je online platforma, která podporuje férové šíření autorské tvorby. Platforma pomáhá tvůrcům najít cestu, jak mohou monetizovat svůj kreativní obsah. Prakticky to funguje tak, že si na Forendors mohou fanoušci na měsíční bázi předplácet či jednorázově koupit obsah od tvůrců videí, podcastů, fotografií či textů. Tvůrci a jejich podporovatelé se pak navíc mohou na platformě i v mobilní aplikaci spojit pomocí přímých zpráv.
Start up v roce 2021 společně založili David Slačálek a Denisa Hrubešová. Našli si už dva investory. Prvním byl podnikatel Petr Bureš, druhým se na jaře 2023 stala společnost Quanti.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.