BROUMOV: Ve čtvrtek 26. září 2024 v 16 hodin bude v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře zahájena vernisáží výstava českého malíře Julia Reichela Brain Drain. Výstava, která potrvá do 14. prosince, nabídne i řadu doprovodných programů pro školy a veřejnost. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.
Jubilejní pátou sezónu Dětské galerie Lapidárium uzavírá výstava vedoucího ateliéru na pražské AVU a jednoho z nejsledovanějších malířů své generace Julia Reichela (1981). Jedná se o autora, pro něhož je typický neustálý pohyb a energie ve smyslu proměnlivého vývoje jeho výtvarného jazyka spolu s ohledáváním hranic současné malby. Jak naznačuje název výstavy – odliv mozků – dotýká se ve své práci nejen současných možností uměleckého výrazu, ale i témat, která se propisují do života dnešní společnosti.
„Julius Reichel se v Lapidáriu představí výběrovým souborem velkoformátových obrazů a kreseb z poslední doby, které se volně inspirují jeho malou dcerou Bertou. Jakkoli se může zdát, že téma se dětí a jejich světa příliš netýká, opak je pravdou, protože exodus schopných lidí ze země souvisí právě s dětmi a jejich budoucností víc než cokoli jiného,“ uvádí k výstavě její kurátor Radek Wohlmuth.
Výstava bude přístupná od úterý do neděle mezi 12. a 17. hodinou. Bližší informace a objednávky doprovodného programu na e-mailu lapi.darium@klasterbroumov.cz, telefonu 603 271 426 nebo na webu www.klasterbroumov.cz/vzdelavani/detska-galerie-lapidarium1.
Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s. a Královéhradeckého kraje. Mediálním partnerem je Český rozhlas Hradec Králové a zpravodajský web Naše Broumovsko.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.