NADĚJKOV: V sobotu 28. září se můžete vydat na Svatováclavskou potulku, vycházku po méně známých a obnovených cestách Nadějkovska. V tento den uvidíte, uslyšíte a potkáte krajinu jinak - skrze instalace, performativní akce, texty a setkání.
Začátek i konec 9 km dlouhé „potulky“ je v bývalém nadějkovském kině (zadní vchod budovy obecního úřadu), kde si poutníci už od 8 hodin mohu vyzvednout mapu cesty s dalšími informacemi. Podrobnosti jsou zveřejněny také na webu spolku Zachovalý kraj.
Trasa potulky je značená bílými kameny, na některých místech obrázkem panáčka. Není bezbariérová, vede po polních a lesních cestách a je vhodná pro pěší. Při dobré fyzické kondici a toleranci k nepohodlí ji můžete projet i na kole nebo s dobrým terénním kočárkem.
Psy, prosím, mějte na vodítku.
Možnosti stravování na trase jsou omezené, organizátoři doporučují vzít s sebou svačinu a něco na společný stůl. Drobné občerstvení bude připraveno v polovině cesty, v osadním domku v Kališti. Hostinec U Jandů v Nadějkově otevře ve 12 hodin, od 15 hodin zde bude hrát country kapela z Kaliště.
Závěr potulky bude patřit setkání s básníkem, hudebníkem a poutníkem Luďkem Čertíkem v nadějkovské Čajovně Na stezce (v kině). Začne v 18 hodin a moderovat jej bude Tomáš Míka, básník, učitel a chodec ze Sedlce-Prčice.
Většina výtvarných objektů, které pro potulku vytvoří téměř dvacet místních i přespolních umělců, zůstanou na místě do 20. října. V tento den celý projekt uzavře divadelní zážitek Při chůzi, který uvede Missing Pages Theatre Aleny Skálové také v Čajovně Na stezce od 15.30 a 16.30.
Akci pořádají spolky Naplaveno, Zachovalý kraj, Okrašlovací spolek pro Nadějkov a okolí a České Budějovice - Evropské hlavní město kultury 2028 za podpory Obce Nadějkov.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.