PRAHA: Jedinečné prostory barokního refektáře dominikánského kláštera, ležícího mezi Jilskou a Husovou ulicí, jsou už od roku 2015 domovem pro cyklus komorních koncertů Hudba bez hranic. Pořádá jej už od roku 2008 spolek České kořeny, letos je to tedy už 16. ročník cyklu. Především díky přesídlení pod střechu dominikánského kláštera, jemuž patří dík za skvělou spolupráci, si však Hudba bez hranic mohla začít budovat své věrné a stálé publikum.
Rezidenčním souborem cyklu je dvanáctičlenný smyčcový soubor Martinů Strings Prague, vystupují zde však i další vynikající interpreti, ať už jako sólisté s tímto souborem nebo samostatně. Svůj název dostala Hudba bez hranic díky důrazu na tvorbu českých skladatelů nebo představování českých interpretů, žijících v zahraničí. V cyklu se představila i řada zahraničních umělců, kteří mají vřelý vztah k české hudbě a propagují ji v zemích, kde žijí. Cyklus ve svých programech také zdůrazňuje sílu hudby jako univerzálního jazyka a propojení české kultury s kulturami dalších zemí.
Soubor Martinů Strings Prague založil a umělecky vede houslista Jaroslav Šonský, laureát ocenění Gratias Agit za nezištnou propagaci české kultury v zahraničí, který sám donedávna žil mezi švédským Norrköpingem a Prahou. Se svým souborem koncertoval již při řadě významných příležitostí doma i v zahraničí, letos například během státní návštěvy prezidenta Petra Pavla v Lucembursku. Na koncertech Hudby bez hranic v dominikánském klášteře však vystoupili i další špičkoví umělci. Sopranistka ND Marie Fajtová, houslový virtuos Ivan Ženatý, violoncellista Tomáš Jamník, violista Karel Untermüller, barytonista Roman Janál, flétnista a skladatel Jaroslav Pelikán, také například Krása kvartet aj.) Od svého počátku Hudba bez hranic přinesla již desítky tematicky zaměřených koncertů. Její stále se rozrůstající okruh příznivců a návštěvníků oceňuje špičkové výkony umělců a často objevnou dramaturgii koncertů, ale také jejich neopakovatelnou atmosféru.
Nejbližším koncertem cyklu je 16. 10. koncert Martinů Strings Prague s Klárou Valentovičovou – mladičkou slovenskou flétnistkou, která již ve svých 14 letech posbírala řadu ocenění na Slovensku i na mezinárodních soutěžích mladých talentů. Na programu budou skladatelé A. Dvořák, J. V. Mysliveček, Jindřich Feld (jehož náročný koncert pro flétnu a smyčce Klárka zahraje) a J. Suk.
Tak jako v sezonách dřívějších, nabízí Hudba bez hranic i letos koncerty špičkové kvality za dobrovolné vstupné. To umožňuje mj. trvalá podpora ze strany MČ Praha 1 nebo Nadace Život umělce a spolupráce se sponzory, jejichž pomoc pořádající spolek velmi oceňuje (patron souboru M. J. Stránský a Přítomnost, advokátní kancelář Kubík, Tomislav Vašíček z Vídně ad.) Vážíme si i trvalé přízně sympatizujícího publika a zveme další zájemce, kteří se mohou přihlásit na mailu m.fialkova@centrum.cz
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.