čtvrtek
16. ledna 2025
svátek slaví Ctirad
Logo
© Archiv MK ČR



Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást navštívil Lvov

ČR-LVOV: Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást navštívil ve dnech 18. až 20. září ukrajinský Lvov u příležitosti konání akce Czech Dreams in Lviv: Týden Česko – Ukrajinského partnerství. V rámci své pracovní cesty se účastnil mnoha aktivit propojujících a rozvíjejících česko-ukrajinskou kulturní spolupráci.

Autor článku: 
Tiskové oddělení kabinetu ministra

Ve středu se v úvodu své návštěvy náměstek Chrást účastnil spolu s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a zástupci Nadace Karel Komárek Family Foundation jednání se zástupci Národní památky Kyjevsko-pečerská lávra. Tématem setkání byla výměna informací o postupu projektů z iniciativy Podpora ukrajinské kultury Ministerstva kultury ČR, zejména projektu ARCHA III. ARCHA je mimořádnou ukázkou propojení veřejného a soukromého sektoru při záchraně ukrajinského kulturního dědictví. Díky soukromým dárcům získá Ukrajina technologicky špičková mobilní a snadno „přenosná“ pracoviště s nejmodernější technikou pro konzervaci i digitalizaci.

Na závěr těchto jednání podepsal náměstek ministra kultury Ondřej Chrást společně s Maksymem Ostapenko, generálním ředitelem Kyjevsko-pečerské lávry společnou deklaraci k iniciativě Podpora ukrajinské kultury a Archa III. Cílem této inciativy je výroba speciálního transportéru, který umožní digitalizaci a 3D sken kulturně a historicky hodnotných statků.

„Kultura a kulturní statky na Ukrajině jsou už od roku 2024 terčem ruských invazních vojsk. Projekt ARCHA, který je zaměřený právě na záchranu ukrajinských kulturních statků, je unikátní spoluprací, která propojuje veřejný a soukromý sektor, a pracujeme na něm už od roku 2023. Těší mě, že se doposud dvoučlenná rodina mobilních pracovišť k rekonstrukci a digitalizaci ARCHA I a ARCHA II rozroste o ARCHU III, a to díky Nadaci Karel Komárek Family Foundation, která s ideou třetího mobilního pracoviště přišla a bude ho financovat. Za to jí patří velký dík. Toto pracoviště umožní 3D skenování cenných předmětů,“ řekl náměstek ministra kultury Ondřej Chrást a dodal: Projekty Archa se nám daří úspěšně posouvat dopředu, mobilní konzervační zařízení pro listinné dědictví Ukrajiny by mělo být přesunuto na Ukrajinu již v následujících měsících.“

Náměstek ministra kultury dále ve Lvově absolvoval několik akcí u příležitosti mezinárodního festivalu České sny, který je letos ve znamení probíhajícího výročí 200. narození Bedřicha Smetany – Smetana 200 a který Ministerstvo kultury významně finančně podpořilo. České sny ve Lvově se vyvinuly právě v mimořádný Týden česko-ukrajinského partnerství, který není věnován pouze hudbě, ale podporuje také dialog o vzdělávání, zdravotnictví, udržitelnosti a spolupráci napříč obory.  

Ve čtvrtek navštívil náměstek ministra kultury Ondřej Chrást centrum umění Ya Gallery, následovalo jednání s umělci zapojenými do iniciativy ArtTherapy, která je také součástí iniciativy Podpora ukrajinské kultury. Jde o vzdělávací kurzy pro zajištění arteterapeutické asistence pro ukrajinské občany postižené válečnými traumaty. Tyto služby budou poskytovány ukrajinskými umělci, kteří absolvují odbornou přípravu pod vedením ukrajinských psychoterapeutů. Koncovými beneficienty budou především klienti center zaměřených na rehabilitaci osob zraněných ve válce – včetně veteránů.

Po poledni se delegace ministerstva kultury setkala s představiteli místní samosprávy, konkrétně s místostarostkou pro humanitární záležitosti Irynou Kulynych, s níž byla projednána spolupráce na projektu arteterapeutické pomoci obětem válečného traumatického syndromu, a o něco později s představitelkami Lvovské regionální správy (obdoba českých krajských úřadů). V odpoledních hodinách pak náměstek Chrást v Akademii výtvarných umění ve Lvově představil projekty z iniciativy Podpora ukrajinské kultury.

„Ukrajina se brání ruské invazi už přes dva a půl roku. Válka má vliv na všechny oblasti společnosti, samozřejmě i na kulturní sektor. Je obdivuhodné, jak se Ukrajinci ze všech sil snaží na jedné straně ochránit své bohaté kulturní dědictví a na straně druhé kulturu dále rozvíjet i v tak složité a drastické době,“ řekl náměstek Chrást a závěrem dodal: „Jsem hrdý na to, že česká a ukrajinská kultura staví na dlouhodobých a pevných základech, zůstává stále v intenzivním kontaktu prostřednictvím spolupráce českých a ukrajinských umělců i spolupráce celé řady našich institucí.“

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co je projekt ARCHA:

Projekt Archa je součástí iniciativy Ministerstva kultury ČR Podpora ukrajinské kultury. Koordinací iniciativy je za MK ČR náměstek ministra kultury Ondřej Chrást.

Projekty jsou konzultovány s Ministerstvem kultury a strategické komunikace Ukrajiny a vznikají na základě poptávky přímo z Ukrajiny. Vše zastřešuje Ministerstvo kultury ČR a Český výbor ICOM. Na projektu se podílejí soukromí dárci a iniciativa Zapojme Ukrajinu. Příspěvkové organizace Ministerstva kultury ČR – Národní knihovna ČR a Národní muzeum jsou realizátory všech tří Arch financovaných ze soukromých zdrojů. 

Všechny projekty s hlavičkou „Archa“ jsou unikátními a technologicky špičkovými projekty, jedná se ve válečném prostředí o mobilní a snadno „přenosné“ pracoviště s nejmodernější technikou pro konzervaci i digitalizaci. Projekty jsou konzultovány s Ministerstvem kultury a strategické komunikace Ukrajiny a vznikají na základě poptávky přímo z Ukrajiny.

Projekt ARCHA III:

Projekt Archa III rozšiřuje původní záměr dvou pracovišť, konzervačního a digitalizačního, o pracoviště pro 3D skenování a je iniciativou Nadace Karel Komárek Family Foundation. Hlavním cílem je vytvoření mobilní digitalizační stanice – transportéru – pro 3D skenování cenných historických a kulturních předmětů. Transportér s posádkou tří osob se bude moci operativně pohybovat po celé Ukrajině. Vybavený dvěma digitalizačními stanovišti umožní zpracovávání menších exponátů uvnitř dodávky a zároveň exponátů citlivých na přepravu, nebo větších exponátů přímo v muzeích. Muzea tak budou schopna digitalizovat své cenné objekty – historické předměty, přírodní exponáty a další – v místech nejvyšší potřeby a vytvořit tak 3D kopie exponátů, které mohou být následně použity pro další studium a zachování cenných předmětů v případě ztráty originálů. Realizace projektu je naplánována na dva roky, s oficiálním zahájením na jaře roku 2025. Projekt Archa III významně přispěje k ochraně a zachování kulturního dědictví Ukrajiny a poskytne místním muzeím nejmodernější technologie pro 3D digitalizaci jejich sbírek. Tento projekt je kompletně financován Nadací Karel Komárek Family Foundation a bude ho realizovat Národní muzeum.  

Projekt ARCHA I:

Cílem je vybudovat a provozovat mobilní konzervační pracoviště určené pro záchranu listinného dědictví Ukrajiny. V tomto kontextu má mimořádný význam zřízení specializovaného konzervačního pracoviště určeného pro záchranu písemného dědictví. Toto pracoviště se bude zaměřovat na restaurování a konzervaci vzácných rukopisů, knih, archivních dokumentů a dalších tištěných materiálů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek. Takové konzervační centrum zajišťuje, že tato cenná část ukrajinského dědictví bude uchována pro budoucí generace v co nejlepším stavu. Náklady na jeho realizaci jsou 10,5 milionu Kč. Zařízení zajistí Národní knihovna ČR díky příspěvkům MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation (ty společně přispěly částkou 5 mil. Kč) a pana Libora Winklera a jeho přátel. Zařízení bude na Ukrajinu předáno do konce roku 2024.

Projekt ARCHA II:

Projekt je zaměřen na digitalizaci písemného dědictví Ukrajiny. Digitalizace těchto dokumentů, kterou by konzervační pracoviště provádělo, je klíčovým krokem k jejich dlouhodobé ochraně. Vytvoření digitálních kopií nejen snižuje riziko ztráty původních materiálů, ale také umožňuje širší přístup k těmto zdrojům, což je důležité jak pro vědecké bádání, tak pro vzdělávání veřejnosti. Konzervační pracoviště je tak nezbytnou součástí celkového úsilí o obnovu a zachování ukrajinského kulturního dědictví, čímž přispívá k posílení národní identity a kulturní soudržnosti. Hlavním partnerem bude tamní Národní knihovna Jaroslava Moudrého a také Ukrajinská knihovnická asociace. Celkové náklady na projekt činí asi 12,5 milionu Kč; dosud se podařilo získat zhruba 3 miliony Kč, další finance jsou v jednání. I tento projekt realizuje Národní knihovna ČR.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025