ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně slavnostně zahájí v úterý 17. září v 17 hodin devátý ročník prestižní výstavy Zlínský salon mladých 2024 s podtitulem Trienále současného umění. Projekt je pořádán jednou za tři roky a jedná se o přehlídku tvorby českých a slovenských umělkyň a umělců nastupující generace, kteří přinášejí nové a inovativní přístupy v oblasti výtvarného umění. Výstava bude k vidění v přízemí galerie ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU do 10. listopadu 2024.
„Zlínský salon mladých je nedílnou součástí širší prezentace našeho současného výtvarného umění ve zlínské galerii, která navazuje na tradice slavných baťovských přehlídek soudobého umění, Zlínských salonů z let 1936–1948. Jeho hlavním cílem je objevovat osobnosti mezi nastupujícími výtvarníky a zprostředkovávat jejich tvorbu zejména zlínskému publiku,“ vysvětluje Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Letošní ročník představí širokou škálu uměleckých děl včetně soch, obrazů a instalací, které reflektují současné trendy a témata ve světě umění. „Po předchozím ročníku, který se konal v roce 2021 a byl koncipován jako kurátorská výstava, se vracíme k původnímu způsobu konsensuálního výběru vystavujících, a to na základě rozhodnutí odborné jury,“ upřesňuje ředitel. Výstavní jury tvoří kurátoři soudobého umění z tuzemska i Slovenska a letos v ní zasedli Jana Babušiaková, Jakub Frank, Adam Galko, Zuzana Krišková, Lumír Nykl a Noemi Purkrábková. Jejich výběr zajišťuje vysokou úroveň a rozmanitost prezentovaných prací. Mezi vystavujícími umělci se objeví Anna-Marie Berdychová a Samuel Stano, Dominik Styk, Dominika Dobiášová, Eliška Konečná, Erika Velická, Ester Sabik, Jakub Hájek a František Hanousek, Helen Tóth, Jáchym Šimek, Judita Levitnerová, Klára Kusá, Marika Krčmářová, Markéta Slaná, Martin Hrvol, Olbram Pavlíček, Sofie Tobiášová, Šimon Chovan, Šimon Sýkora a Tomáš Moravanský/Institut.
„Výstava nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout do tvůrčího světa mladých talentů, jejichž díla často překračují hranice tradičních výtvarných technik a experimentují s novými formami uměleckého vyjádření. Návštěvníci se mohou těšit na rozmanitost a originalitu, která je výsledkem osobitého přístupu každého z vystavujících umělců,“ doplňuje kurátor výstavy Aleš Vrtal. Zlínský salon mladých 2024 tak v sobě snoubí nejen umělecký zážitek, ale vytváří i prostor k úvaze, jakým směrem se současné umění ubírá, nebo jaké otázky a problémy rezonují mezi mladými tvůrci.
„Oceňuji, že Krajská galerie výtvarného umění dává pravidelně prostor mladým autorům. Z této krásné tradice již vzešla řada umělců, kteří se svou tvorbou prosadili a my můžeme být hrdí, že jejich díla vlastníme ve sbírkách,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.
Zajemci jsou srdečně zváni i na kurátorské komentované prohlídky. První se uskuteční ve středu 2. října od 17 hodin. Další termíny i doprovodný program k výstavě se postupně objeví i na webu galeriezlin.cz nebo na sociálních sítích krajské galerie.
Záštitu nad Zlínským salonem mladých 2024 převzali ministr kultury České republiky Martin Baxa, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová a náměstkyně primátora statutárního města Zlína Martina Hladíková. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Zlínského kraje, statutárního města Zlína.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.